Alue lyhyesti
Alueella Matinkylä (02230) asuu 22 927 ihmistä, 7 % Espoon asukkaista. Asukasmäärä on Espoon alueista suurin. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 27 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista. Kotitalouksista 46 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (68,3 m² ja 75,1 m²). 54 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 589 €, 3 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 405 € vuodessa, noin 2 450 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Espoossa ja 12 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 6 524 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (24 %). Tavallista yleisempi on teollisuus: 21 % työpaikoista (Espoossa 10 %).
Asukasmäärä on kasvanut 14 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
22 927
Espoon 45 alueesta suurin
Työttömyys
12 %
Espoon 45 alueesta 6. suurin
Espoo 10 %
Vuokralla asuvat taloudet
54 %
Espoon 45 alueesta 9. suurin
Espoo 47 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 589 €
- −8,0 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 19,43 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 22 927
- +13,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 405 €
- +27,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 450 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 54 %
- 11 515 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 48 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 589 €, 3 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 589 €
Postinumeroalue 02230
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 26 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,4 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 6,5 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 870–1 001 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta12/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Matinkylä 3 589 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani37/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Matinkylä 29 405 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet9/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Matinkylä 54 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat12/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Matinkylä 27 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet18/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Matinkylä 17 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet35/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Matinkylä 22 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto29/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Matinkylä 48 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys6/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Matinkylä 12 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko32/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Matinkylä 68,3 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 27 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista.
MatinkyläEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 18 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).
- Matinkylä46 %18 %16 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset46 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset18 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,0
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 35,0 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
54 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %).
- Matinkylä45 %54 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto45 %
- Vuokra-asunto54 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (68,3 m² ja 75,1 m²).
- Matinkylä81 %18 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot81 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot18 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 46 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
MatinkyläEspoo
- Yksinasuvat46 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat13 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet22 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita52 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 68,3 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 12 431
- Kesämökit
- 60
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 48 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).
- Matinkylä25 %19 %22 %25 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon25 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto19 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
- Ylempi korkeakoulututkinto25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 31 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Matinkylä21 %49 %31 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %21 %
- Keskimmäinen 60 %49 %
- Ylin 20 %31 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 405 €
- vuodessa, noin 2 450 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 42 186 €
- vuodessa, noin 3 516 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 48 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 6 524 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (24 %). Tavallista yleisempi on teollisuus: 21 % työpaikoista (Espoossa 10 %).
Suurimmat toimialat
MatinkyläEspoo
- Tukku- ja vähittäiskauppa24 %, Espoo 14 %
- Teollisuus21 %, Espoo 10 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19 %, Espoo 14 %
- Koulutus7 %, Espoo 10 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Espoo 3 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Espoo 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 6 524
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,28
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Matinkylä22 %78 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus22 %
- Palvelut78 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 14 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).