Asumisvalinta

Uusmäki

02680 · Espoo · Uusimaa

02680 Uusmäki

Alue lyhyesti

Alueella Uusmäki (02680) asuu 3 829 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 41 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista 2. suurin. Lapsiperheitä on 41 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 32 %.

Asunnot jakautuvat kerrostalojen (49 %) ja pientalojen (49 %) kesken. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (78,8 m² ja 75,1 m²). 62 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 37 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 4 488 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 1. Hinta vastaa 19,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 38 122 € vuodessa, noin 3 177 € kuukaudessa. Se on 23 % suurempi kuin Espoossa ja 45 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 244 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (38 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (6 %).

Asukasmäärä on kasvanut 125 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,06

    Espoon 45 alueesta pienin

    Espoo 0,43

  • Lapsiperheet

    41 %

    Espoon 45 alueesta 2. suurin

    Espoo 26 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    7 %

    Espoon 45 alueesta 2. pienin

    Espoo 15 %

  • Opiskelijat

    7 %

    Espoon 45 alueesta 3. pienin

    Espoo 9 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
4 488 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo18,46 €
Asukkaat
3 829
+124,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä34,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
38 122 €
+44,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 3 177 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
37 %
1 596 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
64 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 4 488 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 1. Hinta vastaa 19,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Neliöhinta

4 488 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 86 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

19,43 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Uusmäki4 488 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
19,2 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
5,2 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
870–1 001 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani7/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Uusmäki 38 122 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet26/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Uusmäki 37 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat24/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Uusmäki 22 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet44/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Uusmäki 7 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet2/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Uusmäki 41 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto9/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Uusmäki 64 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys35/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Uusmäki 7 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko25/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Uusmäki 78,8 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 41 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista 2. suurin.

UusmäkiEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 26 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (18 %).

  • Uusmäki53 %26 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset53 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset8 %
  • Lapset 0–14 v.26 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
34,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
7 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,4
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
33,6 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

62 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 37 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Uusmäki62 %37 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto62 %
  • Vuokra-asunto37 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnot jakautuvat kerrostalojen (49 %) ja pientalojen (49 %) kesken. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (78,8 m² ja 75,1 m²).

  • Uusmäki49 %49 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot49 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot49 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 41 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 32 %.

UusmäkiEspoo

  • Yksinasuvat32 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet41 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet9 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt13 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
78,8 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
1 732
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 64 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Uusmäki13 %17 %27 %37 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto17 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto37 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 49 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Uusmäki12 %39 %49 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %12 %
  • Keskimmäinen 60 %39 %
  • Ylin 20 %49 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
38 122 €
vuodessa, noin 3 177 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
65 117 €
vuodessa, noin 5 426 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
64 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 244 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (38 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (6 %).

Suurimmat toimialat

UusmäkiEspoo

  • Rakentaminen38 %, Espoo 6 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut32 %, Espoo 14 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Espoo 10 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys7 %, Espoo 2 %
  • Muu palvelutoiminta3 %, Espoo 2 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa3 %, Espoo 14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
244
Työpaikkoja asukasta kohden
0,06
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Uusmäki39 %61 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus39 %
  • Palvelut61 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 125 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 45 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniUusmäkiEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).