Asumisvalinta

Westend

02160 · Espoo · Uusimaa

02160 Westend

Alue lyhyesti

Alueella Westend (02160) asuu 3 320 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 27 %.

Asunnoista 62 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 38 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (121,6 m² ja 75,1 m²). 86 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 13 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 4 488 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 1. Hinta vastaa 19,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 47 267 € vuodessa, noin 3 939 € kuukaudessa. Se on 53 % suurempi kuin Espoossa ja 79 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Espoon alueista suurimmat. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 653 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (31 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    47 267 €

    Espoon 45 alueesta suurin

    Espoo 30 946 €

  • Korkea-asteen tutkinto

    69 %

    Espoon 45 alueesta 2. suurin

    Espoo 50 %

  • Asuntojen keskikoko

    121,6 m²

    Espoon 45 alueesta 4. suurin

    Espoo 75,1 m²

  • 16–34-vuotiaat

    15 %

    Espoon 45 alueesta 4. pienin

    Espoo 26 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
4 488 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo18,46 €
Asukkaat
3 320
+5,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
47 267 €
+34,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 3 939 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
13 %
1 369 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
69 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 4 488 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 1. Hinta vastaa 19,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Neliöhinta

4 488 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 86 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

19,43 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Westend4 488 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
19,2 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
5,2 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
870–1 001 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, korkea-asteen tutkinto.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani1/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Westend 47 267 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet40/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Westend 13 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat42/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Westend 15 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet9/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Westend 21 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet13/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Westend 33 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto2/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Westend 69 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys40/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Westend 6 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko4/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Westend 121,6 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %).

WestendEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 21 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Westend44 %21 %18 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset21 %
  • Lapset 0–14 v.18 %
  • Muut6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
6 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,4
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
51,6 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

86 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 13 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Westend86 %13 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto86 %
  • Vuokra-asunto13 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 62 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 38 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (121,6 m² ja 75,1 m²).

  • Westend38 %62 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot38 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot62 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 27 %.

WestendEspoo

  • Yksinasuvat27 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet33 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
121,6 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
1 574
Kesämökit
3

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 69 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %). Osuus on Espoon alueista 2. suurin.

  • Westend11 %12 %24 %46 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon11 %
  • Ylioppilastutkinto12 %
  • Ammatillinen tutkinto8 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto46 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 61 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Westend15 %24 %61 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %24 %
  • Ylin 20 %61 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
47 267 €
vuodessa, noin 3 939 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
98 624 €
vuodessa, noin 8 219 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
69 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 653 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (31 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).

Suurimmat toimialat

WestendEspoo

  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta31 %, Espoo 10 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut23 %, Espoo 14 %
  • Informaatio ja viestintä15 %, Espoo 11 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Espoo 3 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Espoo 14 %
  • Rakentaminen5 %, Espoo 6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
653
Työpaikkoja asukasta kohden
0,20
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Westend94 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus6 %
  • Palvelut94 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 34 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniWestendEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).