Asumisvalinta

Mankkaa

02180 · Espoo · Uusimaa

02180 Mankkaa

Alue lyhyesti

Alueella Mankkaa (02180) asuu 7 742 ihmistä, 2 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 42 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista suurin. Lapsiperheitä on 42 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 20 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (101,8 m² ja 75,1 m²). 84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 41 646 € vuodessa, noin 3 470 € kuukaudessa. Se on 35 % suurempi kuin Espoossa ja 58 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Espoon alueista 2. suurimmat. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 1 918 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (37 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Lapsiperheet

    42 %

    Espoon 45 alueesta suurin

    Espoo 26 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    41 646 €

    Espoon 45 alueesta 2. suurin

    Espoo 30 946 €

  • Korkea-asteen tutkinto

    68 %

    Espoon 45 alueesta 3. suurin

    Espoo 50 %

  • Pientaloasunnot

    93 %

    Espoon 45 alueesta 6. suurin

    Espoo 35 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 354 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo18,46 €
Asukkaat
7 742
+5,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä39,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
41 646 €
+27,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 3 470 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
15 %
2 886 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
68 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Neliöhinta

3 354 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 26 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,72 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Mankkaa3 354 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
15,8 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
6,3 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
825–936 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, lapsiperheet, korkea-asteen tutkinto.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani2/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Mankkaa 41 646 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet39/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Mankkaa 15 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat39/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Mankkaa 16 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet25/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Mankkaa 15 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet1/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Mankkaa 42 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto3/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Mankkaa 68 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys41/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Mankkaa 6 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko9/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Mankkaa 101,8 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 42 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista suurin.

MankkaaEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 23 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (18 %).

  • Mankkaa48 %15 %23 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset15 %
  • Lapset 0–14 v.23 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
39,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
6 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,7
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
38,3 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Mankkaa84 %15 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto84 %
  • Vuokra-asunto15 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (101,8 m² ja 75,1 m²).

  • Mankkaa93 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot7 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot93 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 42 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 20 %.

MankkaaEspoo

  • Yksinasuvat20 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet42 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet9 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita32 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
101,8 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
3 014
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 68 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %). Osuus on Espoon alueista 3. suurin.

  • Mankkaa12 %11 %25 %43 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto9 %
  • Ammatillinen tutkinto11 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto43 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 55 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Mankkaa14 %31 %55 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %14 %
  • Keskimmäinen 60 %31 %
  • Ylin 20 %55 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
41 646 €
vuodessa, noin 3 470 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
82 496 €
vuodessa, noin 6 875 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
68 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 1 918 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (37 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (2 %).

Suurimmat toimialat

MankkaaEspoo

  • Kuljetus ja varastointi37 %, Espoo 2 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa16 %, Espoo 14 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Espoo 14 %
  • Teollisuus8 %, Espoo 10 %
  • Koulutus7 %, Espoo 10 %
  • Informaatio ja viestintä5 %, Espoo 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 918
Työpaikkoja asukasta kohden
0,25
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Mankkaa11 %89 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus11 %
  • Palvelut89 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMankkaaEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).