Alue lyhyesti
Alueella Kilo (02610) asuu 7 020 ihmistä, 2 % Espoon asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 32 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %). Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.
Asunnoista 70 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (67,5 m² ja 75,1 m²). 64 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 136 €, 12 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 19,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 149 € vuodessa, noin 2 262 € kuukaudessa. Se on 12 % pienempi kuin Espoossa ja 3 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, enemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 4 991 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (60 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).
Asukasmäärä on kasvanut 17 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Opiskelijat
11 %
Espoon 45 alueesta 2. suurin
Espoo 9 %
Vuokralla asuvat taloudet
64 %
Espoon 45 alueesta 4. suurin
Espoo 47 %
65 vuotta täyttäneet
9 %
Espoon 45 alueesta 4. pienin
Espoo 15 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 149 €
Espoon 45 alueesta 4. pienin
Espoo 30 946 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 4 136 €
- −6,3 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,72 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 7 020
- +17,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä35,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 149 €
- +19,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 262 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 64 %
- 3 055 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 136 €, 12 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
4 136 €
Postinumeroalue 02610
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 10 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 19,5 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 5,1 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 825–936 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta8/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Kilo 4 136 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani42/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Kilo 27 149 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet4/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Kilo 64 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat6/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Kilo 32 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet42/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Kilo 9 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet21/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Kilo 30 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto35/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Kilo 45 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys5/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Kilo 13 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko34/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Kilo 67,5 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 32 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %).
KiloEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 11 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (16 %).
- Kilo44 %11 %11 %21 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset11 %
- Lapset 0–14 v.21 %
- Muut6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 35,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,3
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 30,3 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
64 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %).
- Kilo35 %64 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto35 %
- Vuokra-asunto64 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 70 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (67,5 m² ja 75,1 m²).
- Kilo70 %25 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot70 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot25 %
- Muut rakennukset6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.
KiloEspoo
- Yksinasuvat40 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat15 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet30 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet9 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita56 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt15 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 67,5 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 3 295
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 45 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).
- Kilo27 %20 %21 %24 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon27 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto20 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
- Ylempi korkeakoulututkinto24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kilo26 %46 %27 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %26 %
- Keskimmäinen 60 %46 %
- Ylin 20 %27 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 149 €
- vuodessa, noin 2 262 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 41 974 €
- vuodessa, noin 3 498 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 4 991 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (60 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).
Suurimmat toimialat
KiloEspoo
- Teollisuus60 %, Espoo 10 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Espoo 14 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Espoo 14 %
- Koulutus6 %, Espoo 10 %
- Rakentaminen4 %, Espoo 6 %
- Hallinto- ja tukipalvelut2 %, Espoo 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 4 991
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,71
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Kilo64 %36 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus64 %
- Palvelut36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 17 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 19 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa (24 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).