Alue lyhyesti
Alueella Karakallio (02620) asuu 8 783 ihmistä, 3 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista. Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 28 % lapsiperheitä.
Asunnoista 65 % on kerrostaloissa ja 33 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 77,2 m². 55 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 45 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 082 €, 17 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 922 € vuodessa, noin 2 494 € kuukaudessa. Se on 3 % pienempi kuin Espoossa ja 14 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 791 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 17 % työpaikoista (Espoossa 6 %).
Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työttömyys
11 %
Espoon 45 alueesta 9. suurin
Espoo 10 %
Opiskelijat
10 %
Espoon 45 alueesta 9. suurin
Espoo 9 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 082 €
- −3,4 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,38 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 8 783
- +6,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 922 €
- +22,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 494 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 45 %
- 4 006 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 082 €, 17 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 082 €
Postinumeroalue 02620
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 6 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,7 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 6,4 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 795–919 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta16/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Karakallio 3 082 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani35/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Karakallio 29 922 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet19/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Karakallio 45 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat20/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Karakallio 22 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet20/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Karakallio 16 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet23/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Karakallio 28 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto34/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Karakallio 45 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys9/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Karakallio 11 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko27/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Karakallio 77,2 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista.
KarakallioEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 45 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (47 %).
- Karakallio45 %17 %19 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset45 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset17 %
- Lapset 0–14 v.19 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,2
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 35,6 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
55 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 45 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Karakallio55 %45 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto55 %
- Vuokra-asunto45 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 65 % on kerrostaloissa ja 33 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 77,2 m².
- Karakallio65 %33 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot65 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot33 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 28 % lapsiperheitä.
KarakallioEspoo
- Yksinasuvat41 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet28 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita45 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 77,2 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 4 258
- Kesämökit
- 56
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 45 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).
- Karakallio23 %24 %23 %22 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon23 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto24 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 31 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Karakallio18 %51 %31 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %51 %
- Ylin 20 %31 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 922 €
- vuodessa, noin 2 494 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 44 995 €
- vuodessa, noin 3 750 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 791 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 17 % työpaikoista (Espoossa 6 %).
Suurimmat toimialat
KarakallioEspoo
- Terveys- ja sosiaalipalvelut29 %, Espoo 14 %
- Koulutus18 %, Espoo 10 %
- Rakentaminen17 %, Espoo 6 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Espoo 14 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Espoo 10 %
- Hallinto- ja tukipalvelut4 %, Espoo 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 791
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,09
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Karakallio17 %83 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus17 %
- Palvelut83 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 22 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).