Alue lyhyesti
Alueella Henttaa (02250) asuu 7 410 ihmistä, 2 % Espoon asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 36 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %). Kotitalouksista 48 % on yksinasuvia ja 28 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (58,3 m² ja 75,1 m²). 80 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vuokralla asuvien osuus on Espoon alueista 2. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 413 €, 19 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 18,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 872 € vuodessa, noin 2 239 € kuukaudessa. Se on 13 % pienempi kuin Espoossa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Tulot ovat Espoon alueista 3. pienimmät. Työvoimasta 14 % on työttömänä, enemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 608 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (33 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 8 % työpaikoista (Espoossa 2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 180 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Vuokralla asuvat taloudet
80 %
Espoon 45 alueesta 2. suurin
Espoo 47 %
65 vuotta täyttäneet
7 %
Espoon 45 alueesta 3. pienin
Espoo 15 %
Korkea-asteen tutkinto
37 %
Espoon 45 alueesta 3. pienin
Espoo 50 %
Asuntojen keskikoko
58,3 m²
Espoon 45 alueesta 3. pienin
Espoo 75,1 m²
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 4 413 €
- −14,0 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 19,43 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 7 410
- +179,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä33,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 872 €
- +10,5 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 239 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 80 %
- 3 704 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 37 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 413 €, 19 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
4 413 €
Postinumeroalue 02250
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 10 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 18,9 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 5,3 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 870–1 001 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 6 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 65 vuotta täyttäneet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys, asuntojen keskikoko.
Kaksion neliöhinta6/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Henttaa 4 413 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani43/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Henttaa 26 872 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet2/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Henttaa 80 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat5/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Henttaa 36 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet43/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Henttaa 7 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet25/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Henttaa 28 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto43/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Henttaa 37 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys3/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Henttaa 14 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko43/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Henttaa 58,3 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 36 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %).
HenttaaEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 8 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (16 %).
- Henttaa48 %11 %20 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset8 %
- Lapset 0–14 v.20 %
- Muut6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 33,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,0
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 29,6 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
80 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vuokralla asuvien osuus on Espoon alueista 2. suurin.
- Henttaa19 %80 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto19 %
- Vuokra-asunto80 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (58,3 m² ja 75,1 m²).
- Henttaa91 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot91 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot9 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 48 % on yksinasuvia ja 28 % lapsiperheitä.
HenttaaEspoo
- Yksinasuvat48 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat25 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet28 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita62 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt10 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 58,3 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 4 084
- Kesämökit
- 6
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 37 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %). Osuus on Espoon alueista 3. pienin.
- Henttaa31 %23 %19 %18 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon31 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto23 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
- Ylempi korkeakoulututkinto18 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 24 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Henttaa24 %52 %24 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %24 %
- Keskimmäinen 60 %52 %
- Ylin 20 %24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 872 €
- vuodessa, noin 2 239 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 35 718 €
- vuodessa, noin 2 976 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 37 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 608 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (33 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 8 % työpaikoista (Espoossa 2 %).
Suurimmat toimialat
HenttaaEspoo
- Terveys- ja sosiaalipalvelut33 %, Espoo 14 %
- Koulutus13 %, Espoo 10 %
- Rakentaminen12 %, Espoo 6 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Espoo 14 %
- Kuljetus ja varastointi8 %, Espoo 2 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Espoo 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 608
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,08
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Henttaa13 %87 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus13 %
- Palvelut87 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 180 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 10 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa (24 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).