Asumisvalinta

Sepänkylä-Kuurinniitty

02750 · Espoo · Uusimaa

02750 Sepänkylä-Kuurinniitty

Alue lyhyesti

Alueella Sepänkylä-Kuurinniitty (02750) asuu 5 940 ihmistä, 2 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 10 % asukkaista. Kotitalouksista 39 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.

Asunnoista 56 % on kerrostaloissa ja 44 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (79,9 m² ja 75,1 m²). 54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 46 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 586 €, 3 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 16,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 824 € vuodessa, noin 2 735 € kuukaudessa. Se on 6 % suurempi kuin Espoossa ja 25 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 862 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (16 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (3 %).

Asukasmäärä on kasvanut 11 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    10 %

    Espoon 45 alueesta 6. pienin

    Espoo 15 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 586 €
−9,4 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo18,46 €
Asukkaat
5 940
+10,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä37,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 824 €
+20,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 735 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
46 %
2 662 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
51 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 586 €, 3 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 586 €

Postinumeroalue 02750
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 7 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,72 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Sepänkylä-Kuurinniitty3 586 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
16,9 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
5,9 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
825–936 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta13/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Sepänkylä-Kuurinniitty 3 586 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani21/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Sepänkylä-Kuurinniitty 32 824 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet17/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Sepänkylä-Kuurinniitty 46 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat13/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Sepänkylä-Kuurinniitty 25 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet40/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Sepänkylä-Kuurinniitty 10 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet17/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Sepänkylä-Kuurinniitty 30 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto19/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Sepänkylä-Kuurinniitty 51 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys12/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Sepänkylä-Kuurinniitty 11 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko23/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Sepänkylä-Kuurinniitty 79,9 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 10 % asukkaista.

Sepänkylä-KuurinniittyEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 11 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Sepänkylä-Kuurinniitty49 %11 %20 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset49 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset11 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
37,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,2
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
36,4 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 46 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Sepänkylä-Kuurinniitty54 %46 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto54 %
  • Vuokra-asunto46 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 56 % on kerrostaloissa ja 44 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (79,9 m² ja 75,1 m²).

  • Sepänkylä-Kuurinniitty56 %44 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot56 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot44 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 39 % on yksinasuvia ja 30 % lapsiperheitä.

Sepänkylä-KuurinniittyEspoo

  • Yksinasuvat39 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat14 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet30 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt17 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
79,9 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
2 814
Kesämökit
3

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, saman verran kuin Espoossa (50 %).

  • Sepänkylä-Kuurinniitty19 %21 %23 %29 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon19 %
  • Ylioppilastutkinto9 %
  • Ammatillinen tutkinto21 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto29 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 39 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Sepänkylä-Kuurinniitty17 %44 %39 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %44 %
  • Ylin 20 %39 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 824 €
vuodessa, noin 2 735 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
50 481 €
vuodessa, noin 4 207 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
51 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 862 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (16 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (3 %).

Suurimmat toimialat

Sepänkylä-KuurinniittyEspoo

  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus16 %, Espoo 3 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta15 %, Espoo 3 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut13 %, Espoo 14 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut10 %, Espoo 7 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta9 %, Espoo 10 %
  • Rakentaminen8 %, Espoo 6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
862
Työpaikkoja asukasta kohden
0,15
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Sepänkylä-Kuurinniitty91 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus9 %
  • Palvelut91 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 11 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %. Mediaanitulot ovat nousseet 21 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniSepänkylä-KuurinniittyEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).