Alue lyhyesti
Alueella Espoon Keskus (02770) asuu 11 271 ihmistä, 4 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista. Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.
Asunnoista 67 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (67,5 m² ja 75,1 m²). 62 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 262 €, 39 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 30 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 11,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 218 € vuodessa, noin 2 185 € kuukaudessa. Se on 15 % pienempi kuin Espoossa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Tulot ovat Espoon alueista 2. pienimmät. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 5 826 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on julkinen hallinto ja maanpuolustus: 13 % työpaikoista (Espoossa 3 %).
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työttömyys
17 %
Espoon 45 alueesta suurin
Espoo 10 %
Kaksion neliöhinta
2 262 €
Espoon 24 alueesta matalin
Espoo 3 709 €
Korkea-asteen tutkinto
34 %
Espoon 45 alueesta 2. pienin
Espoo 50 %
Vuokralla asuvat taloudet
62 %
Espoon 45 alueesta 5. suurin
Espoo 47 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 262 €
- −30,4 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,38 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 11 271
- +8,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 218 €
- +21,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 185 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 62 %
- 5 344 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 262 €, 39 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 30 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 262 €
Postinumeroalue 02770
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 14 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,5 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 8,7 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 795–919 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, mediaanitulot, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.
Kaksion neliöhinta24/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Espoon Keskus 2 262 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani44/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Espoon Keskus 26 218 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet5/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Espoon Keskus 62 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat14/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Espoon Keskus 25 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet23/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Espoon Keskus 16 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet29/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Espoon Keskus 26 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto44/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Espoon Keskus 34 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys1/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Espoon Keskus 17 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko35/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Espoon Keskus 67,5 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista.
Espoon KeskusEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 41 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (47 %).
- Espoon Keskus41 %11 %17 %18 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset41 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset17 %
- Lapset 0–14 v.18 %
- Muut6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 17 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,1
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 32,6 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
62 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %).
- Espoon Keskus37 %62 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto37 %
- Vuokra-asunto62 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 67 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (67,5 m² ja 75,1 m²).
- Espoon Keskus67 %32 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot67 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot32 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.
Espoon KeskusEspoo
- Yksinasuvat44 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat13 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet26 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 67,5 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 5 876
- Kesämökit
- 3
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %). Osuus on Espoon alueista 2. pienin.
- Espoon Keskus32 %27 %20 %15 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon32 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto27 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
- Ylempi korkeakoulututkinto15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Espoon Keskus24 %54 %22 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %24 %
- Keskimmäinen 60 %54 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 218 €
- vuodessa, noin 2 185 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 37 514 €
- vuodessa, noin 3 126 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 5 826 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on julkinen hallinto ja maanpuolustus: 13 % työpaikoista (Espoossa 3 %).
Suurimmat toimialat
Espoon KeskusEspoo
- Terveys- ja sosiaalipalvelut28 %, Espoo 14 %
- Koulutus16 %, Espoo 10 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus13 %, Espoo 3 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa13 %, Espoo 14 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Espoo 10 %
- Muu palvelutoiminta5 %, Espoo 2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 5 826
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,52
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Espoon Keskus93 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus7 %
- Palvelut93 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 21 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).