Alue lyhyesti
Alueella Pohjois-Leppävaara (02650) asuu 12 084 ihmistä, 4 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 31 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista. Yksinasuvia on 52 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 19 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (60,2 m² ja 75,1 m²). 52 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 674 €, suunnilleen sama kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 17,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 086 € vuodessa, noin 2 507 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Espoossa ja 14 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alueella on 3 541 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (21 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).
Asukasmäärä on kasvanut 18 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Pientaloasunnot
6 %
Espoon 45 alueesta 3. pienin
Espoo 35 %
Yksinasuvat
52 %
Espoon 45 alueesta 3. suurin
Espoo 41 %
16–34-vuotiaat
31 %
Espoon 45 alueesta 7. suurin
Espoo 26 %
Asukkaat
12 084
Espoon 45 alueesta 9. suurin
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 674 €
- −7,7 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,72 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 12 084
- +18,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 086 €
- +25,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 507 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 52 %
- 6 603 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 51 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 674 €, suunnilleen sama kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 674 €
Postinumeroalue 02650
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 9 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 17,3 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 5,8 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 825–936 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta11/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Pohjois-Leppävaara 3 674 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani33/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Pohjois-Leppävaara 30 086 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet10/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Pohjois-Leppävaara 52 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat7/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Pohjois-Leppävaara 31 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet21/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Pohjois-Leppävaara 16 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet39/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Pohjois-Leppävaara 19 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto22/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Pohjois-Leppävaara 51 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys15/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Pohjois-Leppävaara 11 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko42/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Pohjois-Leppävaara 60,2 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 31 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista.
Pohjois-LeppävaaraEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 14 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (18 %).
- Pohjois-Leppävaara50 %17 %14 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset50 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset17 %
- Lapset 0–14 v.14 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 1,8
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 33,6 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
52 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %).
- Pohjois-Leppävaara47 %52 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto47 %
- Vuokra-asunto52 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (60,2 m² ja 75,1 m²).
- Pohjois-Leppävaara93 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot93 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot6 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 52 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 19 %.
Pohjois-LeppävaaraEspoo
- Yksinasuvat52 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat17 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet19 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita60 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt22 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 60,2 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 7 232
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, saman verran kuin Espoossa (50 %).
- Pohjois-Leppävaara21 %20 %26 %25 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon21 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto20 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 30 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Pohjois-Leppävaara18 %52 %30 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %52 %
- Ylin 20 %30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 086 €
- vuodessa, noin 2 507 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 40 884 €
- vuodessa, noin 3 407 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 51 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 3 541 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (21 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).
Suurimmat toimialat
Pohjois-LeppävaaraEspoo
- Koulutus21 %, Espoo 10 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Espoo 14 %
- Hallinto- ja tukipalvelut14 %, Espoo 7 %
- Rakentaminen10 %, Espoo 6 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Espoo 14 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Espoo 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 541
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,29
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Pohjois-Leppävaara12 %88 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus12 %
- Palvelut88 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 18 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).