Alue lyhyesti
Alueella Reimarla (00370) asuu 6 666 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 29 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista. Kotitalouksista 47 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
Asunnoista 76 % on kerrostaloissa ja 23 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 64,4 m². 57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 257 €, 32 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 5 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 411 € vuodessa, noin 2 368 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Helsingissä ja 8 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 5 227 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (32 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (5 %).
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä.
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 257 €
- −4,9 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 18,14 €
- Luku alueelta Helsinki 3
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 6 666
- +4,8 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 411 €
- +25,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 368 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 57 %
- 3 382 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 257 €, 32 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 5 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 257 €
Postinumeroalue 00370
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 20 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
18,14 €
Luku alueelta Helsinki 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,0 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 6,7 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 818–966 €
- Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,3 %−2,2 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 3) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta46/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Reimarla 3 257 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani57/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Reimarla 28 411 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet37/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Reimarla 57 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat29/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Reimarla 29 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet42/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Reimarla 18 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet42/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Reimarla 19 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto60/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Reimarla 45 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys27/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Reimarla 13 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko34/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Reimarla 64,4 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 29 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista.
ReimarlaHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Asukkaiden pääasiallinen toiminta jakautuu lähes samoin kuin Helsingissä: työllisiä on 46 %.
- Reimarla46 %19 %15 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset46 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset19 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 1,9
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 33,4 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).
- Reimarla43 %57 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto43 %
- Vuokra-asunto57 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 76 % on kerrostaloissa ja 23 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 64,4 m².
- Reimarla76 %23 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot76 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot23 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 47 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
ReimarlaHelsinki
- Yksinasuvat47 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat14 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet19 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita54 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 64,4 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 3 779
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 45 % aikuisista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Reimarla24 %21 %23 %21 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon24 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto21 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).
- Reimarla20 %54 %26 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %54 %
- Ylin 20 %26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 411 €
- vuodessa, noin 2 368 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 39 674 €
- vuodessa, noin 3 306 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 5 227 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (32 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (5 %).
Suurimmat toimialat
ReimarlaHelsinki
- Teollisuus32 %, Helsinki 5 %
- Informaatio ja viestintä22 %, Helsinki 11 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Helsinki 15 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Helsinki 9 %
- Rakentaminen7 %, Helsinki 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Helsinki 11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 5 227
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,78
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Reimarla39 %61 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus39 %
- Palvelut61 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä (31 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).