Alue lyhyesti
Alueella Maununneva - Kuninkaantammi (00430) asuu 8 691 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %). Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 35 %.
Asunnoista 55 % on kerrostaloissa ja 44 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (75,6 m² ja 62,6 m²). 54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 46 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 074 €, 15 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Hinta vastaa 18,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 524 € vuodessa, noin 2 710 € kuukaudessa. Se on 12 % suurempi kuin Helsingissä ja 23 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 927 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (27 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 9 % työpaikoista (Helsingissä alle 1 %).
Asukasmäärä on kasvanut 79 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
30 %
Helsingin 83 alueesta 9. suurin
Helsinki 19 %
Pientaloasunnot
44 %
Helsingin 83 alueesta 12. suurin
Helsinki 12 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Helsingin 83 alueesta 14. pienin
Helsinki 0,63
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 4 074 €
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 18,14 €
- Luku alueelta Helsinki 3
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 8 691
- +78,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä39,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 524 €
- +22,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 710 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 46 %
- 3 905 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 52 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 074 €, 15 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Hinta vastaa 18,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.
Neliöhinta
4 074 €
Postinumeroalue 00430
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 18 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
18,14 €
Luku alueelta Helsinki 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 18,7 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 5,3 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 818–966 €
- Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,3 %−2,2 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 3) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta34/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Maununneva - Kuninkaantammi 4 074 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani27/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Maununneva - Kuninkaantammi 32 524 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet59/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Maununneva - Kuninkaantammi 46 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat61/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Maununneva - Kuninkaantammi 22 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet66/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Maununneva - Kuninkaantammi 15 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet9/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Maununneva - Kuninkaantammi 30 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto41/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Maununneva - Kuninkaantammi 52 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys56/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Maununneva - Kuninkaantammi 9 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko17/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Maununneva - Kuninkaantammi 75,6 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %).
Maununneva - KuninkaantammiHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 21 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (14 %).
- Maununneva - Kuninkaantammi48 %16 %21 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset16 %
- Lapset 0–14 v.21 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 39,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 9 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 2,2
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 34,3 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 46 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla).
- Maununneva - Kuninkaantammi54 %46 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto54 %
- Vuokra-asunto46 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 55 % on kerrostaloissa ja 44 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (75,6 m² ja 62,6 m²).
- Maununneva - Kuninkaantammi55 %44 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot55 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot44 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 35 %.
Maununneva - KuninkaantammiHelsinki
- Yksinasuvat35 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet30 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 75,6 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 4 214
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 52 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Maununneva - Kuninkaantammi15 %24 %27 %25 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon15 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto24 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).
- Maununneva - Kuninkaantammi15 %50 %35 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %50 %
- Ylin 20 %35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 524 €
- vuodessa, noin 2 710 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 52 339 €
- vuodessa, noin 4 362 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 52 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 927 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (27 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 9 % työpaikoista (Helsingissä alle 1 %).
Suurimmat toimialat
Maununneva - KuninkaantammiHelsinki
- Terveys- ja sosiaalipalvelut27 %, Helsinki 15 %
- Kuljetus ja varastointi15 %, Helsinki 4 %
- Teollisuus11 %, Helsinki 5 %
- Koulutus10 %, Helsinki 6 %
- Vesi- ja jätehuolto9 %, Helsinki 0 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Helsinki 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 927
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,11
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Maununneva - Kuninkaantammi26 %73 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus26 %
- Palvelut73 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 79 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä (31 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).