Alue lyhyesti
Alueella Metsälä - Etelä-Oulunkylä (00620) asuu 3 450 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 24 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Helsingissä 18 %). Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 43 %.
Asunnoista 64 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (79,8 m² ja 62,6 m²). 68 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 31 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 717 €, 23 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 19 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 17,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 683 € vuodessa, noin 2 724 € kuukaudessa. Se on 12 % suurempi kuin Helsingissä ja 24 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 6 499 työpaikkaa, 1,88 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
65 vuotta täyttäneet
24 %
Helsingin 83 alueesta 6. suurin
Helsinki 18 %
Opiskelijat
7 %
Helsingin 83 alueesta 7. pienin
Helsinki 9 %
Työpaikkoja asukasta kohden
1,88
Helsingin 83 alueesta 9. suurin
Helsinki 0,63
Vuokralla asuvat taloudet
31 %
Helsingin 83 alueesta 12. pienin
Helsinki 54 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 717 €
- −18,8 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 18,14 €
- Luku alueelta Helsinki 3
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 3 450
- +9,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä45,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 683 €
- +35,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 724 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 31 %
- 1 557 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 58 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 717 €, 23 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 19 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 717 €
Postinumeroalue 00620
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 14 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
18,14 €
Luku alueelta Helsinki 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 17,1 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 5,9 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 818–966 €
- Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,3 %−2,2 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 3) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta42/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Metsälä - Etelä-Oulunkylä 3 717 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani26/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Metsälä - Etelä-Oulunkylä 32 683 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet72/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Metsälä - Etelä-Oulunkylä 31 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat71/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Metsälä - Etelä-Oulunkylä 19 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet6/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Metsälä - Etelä-Oulunkylä 24 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet21/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Metsälä - Etelä-Oulunkylä 24 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto22/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Metsälä - Etelä-Oulunkylä 58 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys64/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Metsälä - Etelä-Oulunkylä 8 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko14/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Metsälä - Etelä-Oulunkylä 79,8 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 24 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Helsingissä 18 %).
Metsälä - Etelä-OulunkyläHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 26 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (19 %).
- Metsälä - Etelä-Oulunkylä45 %26 %15 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset45 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset26 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 45,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 2,0
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 39,5 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
68 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 31 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla).
- Metsälä - Etelä-Oulunkylä68 %31 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto68 %
- Vuokra-asunto31 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 64 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (79,8 m² ja 62,6 m²).
- Metsälä - Etelä-Oulunkylä64 %32 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot64 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot32 %
- Muut rakennukset4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 43 %.
Metsälä - Etelä-OulunkyläHelsinki
- Yksinasuvat43 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet24 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita48 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 79,8 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 1 674
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 58 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Metsälä - Etelä-Oulunkylä16 %16 %26 %32 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto16 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto32 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 37 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).
- Metsälä - Etelä-Oulunkylä15 %48 %37 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %48 %
- Ylin 20 %37 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 683 €
- vuodessa, noin 2 724 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 48 904 €
- vuodessa, noin 4 075 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 58 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 6 499 työpaikkaa, 1,88 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
Metsälä - Etelä-OulunkyläHelsinki
- Rakentaminen30 %, Helsinki 4 %
- Hallinto- ja tukipalvelut24 %, Helsinki 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Helsinki 15 %
- Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto7 %, Helsinki 1 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Helsinki 9 %
- Teollisuus6 %, Helsinki 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 6 499
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 1,88
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Metsälä - Etelä-Oulunkylä44 %56 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus44 %
- Palvelut56 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 36 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä (31 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).