Asumisvalinta

Kannelmäki

00420 · Helsinki · Uusimaa

00420 Kannelmäki

Alue lyhyesti

Alueella Kannelmäki (00420) asuu 13 973 ihmistä, 2 % Helsingin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 27 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista. Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (89 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (58,9 m² ja 62,6 m²). 57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 593 €, 46 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 097 € vuodessa, noin 2 091 € kuukaudessa. Se on 14 % pienempi kuin Helsingissä ja 5 % pienempi kuin koko maassa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 2 241 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 28 % työpaikoista (Helsingissä 9 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    25 097 €

    Helsingin 83 alueesta 4. pienin

    Helsinki 29 159 €

  • Asukkaat

    13 973

    Helsingin 83 alueesta 8. suurin

  • Korkea-asteen tutkinto

    36 %

    Helsingin 83 alueesta 12. pienin

    Helsinki 48 %

  • Kaksion neliöhinta

    2 593 €

    Helsingin 68 alueesta 10. matalin

    Helsinki 4 809 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 593 €
−12,3 % vuodesta 2020
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
16,43 €
Luku alueelta Helsinki 4
Helsinki21,08 €
Asukkaat
13 973
+0,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 097 €
+24,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 091 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
57 %
7 531 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
36 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 593 €, 46 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 593 €

Postinumeroalue 00420
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 14 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,43 €

Luku alueelta Helsinki 4
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kannelmäki2 593 €Helsinki 4 809 €
1 881 € – 2 785 €Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,2 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
7,6 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
800–947 €
Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,2 %−4,4 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 4) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta59/68

    1 798 €Siltamäki
    Helsinki 4 809 €Kannelmäki 2 593 €
    7 966 €Kalasatama - Sompasaari
    1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - Sompasaari
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani80/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Kannelmäki 25 097 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet31/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Kannelmäki 57 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat34/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Kannelmäki 27 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet25/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Kannelmäki 20 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet52/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Kannelmäki 18 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto72/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Kannelmäki 36 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys11/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Kannelmäki 17 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko57/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Kannelmäki 58,9 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 27 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista.

KannelmäkiHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 41 % asukkaista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Kannelmäki41 %21 %14 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset21 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
1,8
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
32,1 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).

  • Kannelmäki42 %57 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto42 %
  • Vuokra-asunto57 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (89 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (58,9 m² ja 62,6 m²).

  • Kannelmäki89 %11 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot89 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot11 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

KannelmäkiHelsinki

  • Yksinasuvat53 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat13 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet18 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita54 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt29 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
58,9 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
8 239
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Kannelmäki31 %24 %21 %16 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon31 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto24 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Koko maassa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kannelmäki24 %59 %17 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %24 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 097 €
vuodessa, noin 2 091 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 859 €
vuodessa, noin 2 822 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
36 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 2 241 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 28 % työpaikoista (Helsingissä 9 %).

Suurimmat toimialat

KannelmäkiHelsinki

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut29 %, Helsinki 15 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa28 %, Helsinki 9 %
  • Muu palvelutoiminta8 %, Helsinki 4 %
  • Koulutus7 %, Helsinki 6 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Helsinki 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Helsinki 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 241
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Kannelmäki95 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus5 %
  • Palvelut95 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä (31 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKannelmäkiHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).