Asumisvalinta

Meilahden sairaala-alue

00290 · Helsinki · Uusimaa

00290 Meilahden sairaala-alue

Alue lyhyesti

Alueella Meilahden sairaala-alue (00290) asuu 152 ihmistä, alle 1 % Helsingin asukkaista. Asukasmäärä on Helsingin alueista pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 24 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Helsingissä 18 %). Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

Asunnoista 57 % on kerrostaloissa ja 0 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (44,1 m² ja 62,6 m²). 65 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 5 255 € on hinta-alueelta Helsinki 2. Hinta vastaa 20,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 21,63 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 33 907 € vuodessa, noin 2 826 € kuukaudessa. Se on 16 % suurempi kuin Helsingissä ja 29 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 14 992 työpaikkaa, 98,63 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    98,63

    Helsingin 83 alueesta suurin

    Helsinki 0,63

  • Opiskelijat

    3 %

    Helsingin 83 alueesta pienin

    Helsinki 9 %

  • Asukkaat

    152

    Helsingin 83 alueesta pienin

  • Asuntojen keskikoko

    44,1 m²

    Helsingin 83 alueesta 3. pienin

    Helsinki 62,6 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
5 255 €
Luku alueelta Helsinki 2
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
21,63 €
Luku alueelta Helsinki 2
Helsinki21,08 €
Asukkaat
152
0,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä49,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 907 €
+25,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 826 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
65 %
99 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
53 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 5 255 € on hinta-alueelta Helsinki 2. Hinta vastaa 20,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 21,63 € kuukaudessa.

Neliöhinta

5 255 €

Luku alueelta Helsinki 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 332 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

21,63 €

Luku alueelta Helsinki 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Meilahden sairaala-alue5 255 €Helsinki 4 809 €
4 488 € – 6 131 €Luku alueelta Helsinki 2, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
20,2 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
4,9 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
898–1 149 €
Luku alueelta Helsinki 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,7 %−3,3 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 2) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani20/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Meilahden sairaala-alue 33 907 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet16/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Meilahden sairaala-alue 65 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat77/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Meilahden sairaala-alue 16 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet8/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Meilahden sairaala-alue 24 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet80/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Meilahden sairaala-alue 10 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto35/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Meilahden sairaala-alue 53 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys69/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Meilahden sairaala-alue 8 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko81/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Meilahden sairaala-alue 44,1 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 24 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Helsingissä 18 %).

Meilahden sairaala-alueHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 57 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Meilahden sairaala-alue57 %22 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset57 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat3 %
  • Eläkeläiset22 %
  • Lapset 0–14 v.9 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
49,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
1,5
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
42,0 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

65 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).

  • Meilahden sairaala-alue35 %65 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto35 %
  • Vuokra-asunto65 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 57 % on kerrostaloissa ja 0 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (44,1 m² ja 62,6 m²).

  • Meilahden sairaala-alue57 %43 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot57 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
  • Muut rakennukset43 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

Meilahden sairaala-alueHelsinki

  • Yksinasuvat63 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet10 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita63 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
44,1 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
198
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 53 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Meilahden sairaala-alue15 %26 %24 %29 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto26 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto29 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 42 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).

  • Meilahden sairaala-alue52 %42 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %7 %
  • Keskimmäinen 60 %52 %
  • Ylin 20 %42 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 907 €
vuodessa, noin 2 826 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
40 591 €
vuodessa, noin 3 383 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
53 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 14 992 työpaikkaa, 98,63 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

Meilahden sairaala-alueHelsinki

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut80 %, Helsinki 15 %
  • Koulutus11 %, Helsinki 6 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut5 %, Helsinki 7 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus2 %, Helsinki 8 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta1 %, Helsinki 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta0 %, Helsinki 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
14 992
Työpaikkoja asukasta kohden
98,63
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Meilahden sairaala-alue100 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus0 %
  • Palvelut100 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä (31 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMeilahden sairaala-alueHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).