Asumisvalinta

Vartioharju

00950 · Helsinki · Uusimaa

00950 Vartioharju

Alue lyhyesti

Alueella Vartioharju (00950) asuu 6 707 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 27 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %). Lapsiperheitä on 27 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 33 %.

Asunnoista 66 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 33 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (84,7 m² ja 62,6 m²). 72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 073 €, 36 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 778 € vuodessa, noin 2 732 € kuukaudessa. Se on 12 % suurempi kuin Helsingissä ja 24 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 1 286 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (18 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (4 %).

Asukasmäärä on kasvanut 22 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    66 %

    Helsingin 83 alueesta 9. suurin

    Helsinki 12 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    27 %

    Helsingin 83 alueesta 9. pienin

    Helsinki 54 %

  • Yksinasuvat

    33 %

    Helsingin 83 alueesta 10. pienin

    Helsinki 51 %

  • 16–34-vuotiaat

    20 %

    Helsingin 83 alueesta 16. pienin

    Helsinki 28 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 073 €
−9,2 % vuodesta 2020
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
16,43 €
Luku alueelta Helsinki 4
Helsinki21,08 €
Asukkaat
6 707
+22,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 778 €
+24,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 732 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
27 %
2 954 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
47 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 073 €, 36 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 073 €

Postinumeroalue 00950
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 9 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,43 €

Luku alueelta Helsinki 4
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Vartioharju3 073 €Helsinki 4 809 €
1 881 € – 2 785 €Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
15,6 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
6,4 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
800–947 €
Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,2 %−4,4 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 4) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta51/68

    1 798 €Siltamäki
    Helsinki 4 809 €Vartioharju 3 073 €
    7 966 €Kalasatama - Sompasaari
    1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - Sompasaari
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani24/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Vartioharju 32 778 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet75/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Vartioharju 27 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat68/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Vartioharju 20 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet33/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Vartioharju 19 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet12/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Vartioharju 27 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto54/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Vartioharju 47 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys40/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Vartioharju 11 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko11/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Vartioharju 84,7 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 27 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %).

VartioharjuHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 16 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (14 %).

  • Vartioharju48 %20 %16 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset20 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
2,2
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
38,0 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla).

  • Vartioharju72 %27 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto72 %
  • Vuokra-asunto27 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 66 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 33 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (84,7 m² ja 62,6 m²).

  • Vartioharju33 %66 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot33 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot66 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 27 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 33 %.

VartioharjuHelsinki

  • Yksinasuvat33 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet27 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita45 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt29 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
84,7 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
3 215
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, saman verran kuin Helsingissä (48 %).

  • Vartioharju19 %24 %25 %22 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon19 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto24 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 36 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).

  • Vartioharju16 %48 %36 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %48 %
  • Ylin 20 %36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 778 €
vuodessa, noin 2 732 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
58 159 €
vuodessa, noin 4 847 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 1 286 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (18 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (4 %).

Suurimmat toimialat

VartioharjuHelsinki

  • Rakentaminen18 %, Helsinki 4 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut17 %, Helsinki 15 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa14 %, Helsinki 9 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut11 %, Helsinki 7 %
  • Kuljetus ja varastointi7 %, Helsinki 4 %
  • Informaatio ja viestintä7 %, Helsinki 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 286
Työpaikkoja asukasta kohden
0,19
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Vartioharju21 %79 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus21 %
  • Palvelut79 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 22 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä (31 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVartioharjuHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).