Alue lyhyesti
Alueella Vattuniemi (00210) asuu 9 156 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista. Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (68,9 m² ja 62,6 m²). 67 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 33 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 709 €, 19 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 22,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 21,63 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 37 916 € vuodessa, noin 3 160 € kuukaudessa. Se on 30 % suurempi kuin Helsingissä ja 44 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 3 418 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (21 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 9 % työpaikoista (Helsingissä 2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 24 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
68 %
Helsingin 83 alueesta 2. suurin
Helsinki 48 %
Opiskelijat
5 %
Helsingin 83 alueesta 2. pienin
Helsinki 9 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
37 916 €
Helsingin 83 alueesta 6. suurin
Helsinki 29 159 €
65 vuotta täyttäneet
23 %
Helsingin 83 alueesta 11. suurin
Helsinki 18 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 5 709 €
- −8,0 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 21,63 €
- Luku alueelta Helsinki 2
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 9 156
- +23,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 37 916 €
- +30,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 3 160 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 33 %
- 4 734 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 68 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 709 €, 19 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
5 709 €
Postinumeroalue 00210
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 19 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
21,63 €
Luku alueelta Helsinki 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 22,0 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 4,5 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 898–1 149 €
- Luku alueelta Helsinki 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,7 %−3,3 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 2) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: korkea-asteen tutkinto.
Kaksion neliöhinta16/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Vattuniemi 5 709 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani6/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Vattuniemi 37 916 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet70/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Vattuniemi 33 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat65/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Vattuniemi 21 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet11/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Vattuniemi 23 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet29/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Vattuniemi 22 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto2/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Vattuniemi 68 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys77/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Vattuniemi 7 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko28/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Vattuniemi 68,9 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.
VattuniemiHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 23 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (19 %).
- Vattuniemi50 %23 %16 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset50 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat5 %
- Eläkeläiset23 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 1,9
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 36,0 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
67 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 33 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla).
- Vattuniemi67 %33 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto67 %
- Vuokra-asunto33 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (68,9 m² ja 62,6 m²).
- Vattuniemi99 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot99 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot1 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
VattuniemiHelsinki
- Yksinasuvat44 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet22 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt32 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 68,9 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 5 159
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 68 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %). Osuus on Helsingin alueista 2. suurin.
- Vattuniemi11 %12 %28 %41 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon11 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto12 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste28 %
- Ylempi korkeakoulututkinto41 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 49 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).
- Vattuniemi12 %40 %49 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %12 %
- Keskimmäinen 60 %40 %
- Ylin 20 %49 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 37 916 €
- vuodessa, noin 3 160 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 58 956 €
- vuodessa, noin 4 913 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 68 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 3 418 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (21 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 9 % työpaikoista (Helsingissä 2 %).
Suurimmat toimialat
VattuniemiHelsinki
- Tukku- ja vähittäiskauppa21 %, Helsinki 9 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta13 %, Helsinki 11 %
- Informaatio ja viestintä13 %, Helsinki 11 %
- Hallinto- ja tukipalvelut11 %, Helsinki 7 %
- Kiinteistöalan toiminta9 %, Helsinki 2 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut8 %, Helsinki 15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 418
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,37
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Vattuniemi94 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus6 %
- Palvelut94 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 24 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).