Alue lyhyesti
Alueella Tapaninvainio (00780) asuu 6 949 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 26 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Helsingissä 18 %). Osuus on Helsingin alueista suurin. Kotitalouksista 39 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.
Asunnoista 62 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 37 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (80,8 m² ja 62,6 m²). 72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 879 €, 40 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 11 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,43 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 31 894 € vuodessa, noin 2 658 € kuukaudessa. Se on 9 % suurempi kuin Helsingissä ja 21 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 664 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (47 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (15 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Helsingissä se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
65 vuotta täyttäneet
26 %
Helsingin 83 alueesta suurin
Helsinki 18 %
Opiskelijat
6 %
Helsingin 83 alueesta 3. pienin
Helsinki 9 %
Pientaloasunnot
62 %
Helsingin 83 alueesta 10. suurin
Helsinki 12 %
Vuokralla asuvat taloudet
27 %
Helsingin 83 alueesta 10. pienin
Helsinki 54 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 879 €
- −11,0 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,43 €
- Luku alueelta Helsinki 4
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 6 949
- −1,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä46,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 894 €
- +29,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 658 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 27 %
- 3 271 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 48 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 879 €, 40 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 11 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 879 €
Postinumeroalue 00780
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 12 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,43 €
Luku alueelta Helsinki 4
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,6 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 6,8 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 800–947 €
- Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,2 %−4,4 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 4) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: 65 vuotta täyttäneet.
Kaksion neliöhinta54/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Tapaninvainio 2 879 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani31/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Tapaninvainio 31 894 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet74/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Tapaninvainio 27 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat75/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Tapaninvainio 17 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet1/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Tapaninvainio 26 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet26/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Tapaninvainio 23 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto51/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Tapaninvainio 48 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys44/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Tapaninvainio 10 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko13/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Tapaninvainio 80,8 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 26 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Helsingissä 18 %). Osuus on Helsingin alueista suurin.
TapaninvainioHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 27 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (19 %).
- Tapaninvainio44 %27 %15 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset27 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 46,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 2,1
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 39,1 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla).
- Tapaninvainio72 %27 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto72 %
- Vuokra-asunto27 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 62 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 37 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (80,8 m² ja 62,6 m²).
- Tapaninvainio37 %62 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot37 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot62 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 39 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.
TapaninvainioHelsinki
- Yksinasuvat39 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet23 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita40 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt38 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 80,8 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 3 499
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 48 % aikuisista, saman verran kuin Helsingissä (48 %).
- Tapaninvainio19 %25 %28 %20 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto25 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste28 %
- Ylempi korkeakoulututkinto20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 33 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).
- Tapaninvainio13 %54 %33 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %13 %
- Keskimmäinen 60 %54 %
- Ylin 20 %33 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 894 €
- vuodessa, noin 2 658 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 51 612 €
- vuodessa, noin 4 301 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 48 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 664 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (47 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (15 %).
Suurimmat toimialat
TapaninvainioHelsinki
- Terveys- ja sosiaalipalvelut47 %, Helsinki 15 %
- Rakentaminen11 %, Helsinki 4 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Helsinki 9 %
- Kuljetus ja varastointi8 %, Helsinki 4 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Helsinki 4 %
- Koulutus4 %, Helsinki 6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 664
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,10
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Tapaninvainio13 %87 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus13 %
- Palvelut87 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Helsingissä se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).