Asumisvalinta

Tammisto

01520 · Vantaa · Uusimaa

01520 Tammisto

Alue lyhyesti

Alueella Tammisto (01520) asuu 7 688 ihmistä, 3 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 34 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Lapsiperheitä on 34 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 38 %.

Asunnoista 76 % on kerrostaloissa ja 24 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 68,8 m². 52 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 995 €, 48 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on Vantaan alueista korkein. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 18,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 815 € vuodessa, noin 2 735 € kuukaudessa. Se on 18 % suurempi kuin Vantaalla ja 25 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 770 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (25 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 20 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    3 995 €

    Vantaan 20 alueesta korkein

    Vantaa 2 694 €

  • 65 vuotta täyttäneet

    8 %

    Vantaan 35 alueesta 3. pienin

    Vantaa 16 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    49 %

    Vantaan 35 alueesta 4. suurin

    Vantaa 33 %

  • Lapsiperheet

    34 %

    Vantaan 35 alueesta 6. suurin

    Vantaa 23 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 995 €
−9,9 % vuodesta 2020
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
18,38 €
Luku alueelta Vantaa 1
Vantaa16,85 €
Asukkaat
7 688
−3,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä36,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 815 €
+22,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 735 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
52 %
3 515 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
49 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 995 €, 48 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on Vantaan alueista korkein. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 995 €

Postinumeroalue 01520
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 6 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

18,38 €

Luku alueelta Vantaa 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Tammisto3 995 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
18,1 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
5,5 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
799–945 €
Luku alueelta Vantaa 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−0,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 1) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, 65 vuotta täyttäneet.

  • Kaksion neliöhinta1/20

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €Tammisto 3 995 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani6/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Tammisto 32 815 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet12/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Tammisto 52 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat13/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Tammisto 25 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet33/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Tammisto 8 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet6/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Tammisto 34 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto4/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Tammisto 49 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys24/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Tammisto 8 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko22/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Tammisto 68,8 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 34 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %).

TammistoVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 9 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (17 %).

  • Tammisto54 %21 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset54 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset9 %
  • Lapset 0–14 v.21 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
36,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,2
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
31,7 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

52 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %).

  • Tammisto48 %52 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto48 %
  • Vuokra-asunto52 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 76 % on kerrostaloissa ja 24 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 68,8 m².

  • Tammisto76 %24 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot76 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot24 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 34 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 38 %.

TammistoVantaa

  • Yksinasuvat38 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet34 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet9 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt14 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
68,8 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
3 694
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 49 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Tammisto17 %26 %27 %21 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon17 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto26 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Tammisto15 %50 %35 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %50 %
  • Ylin 20 %35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 815 €
vuodessa, noin 2 735 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
49 016 €
vuodessa, noin 4 085 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
49 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 770 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (25 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 20 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).

Suurimmat toimialat

TammistoVantaa

  • Teollisuus25 %, Vantaa 11 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut22 %, Vantaa 11 %
  • Koulutus20 %, Vantaa 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Vantaa 18 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Vantaa 5 %
  • Rakentaminen4 %, Vantaa 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
770
Työpaikkoja asukasta kohden
0,10
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Tammisto30 %70 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus30 %
  • Palvelut70 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTammistoVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).