Asumisvalinta

Vantaa

Maakunta: Uusimaa · 37 postinumeroaluetta

Alue lyhyesti

Vantaalla asuu 251 269 ihmistä 37 postinumeroalueella. Asukasmäärä on kasvanut 19 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Ikärakenne on lähellä Suomen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 26 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista.

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 694 €, 8 % enemmän kuin Suomessa. Postinumeroalueittain hinta vaihtelee 1 264 eurosta (Länsimäki) 3 995 euroon (Tammisto). Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020. 51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Suomessa 38 % vuokralla).

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 721 € vuodessa, noin 2 310 € kuukaudessa. Se on 5 % suurempi kuin Suomessa. Postinumeroalueittain mediaanitulot vaihtelevat 23 609 eurosta (Koivukylä-Havukoski) 37 792 euroon (Ylästö). Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Suomessa (12 %). Vantaalla on 127 448 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (18 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 16 % työpaikoista (Suomessa 5 %).

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 694 €
−11,9 % vuodesta 2020
2025 Q3–2026 Q2
Suomi2 502 €
Kaksion vuokra / m²
16,85 €
kuukaudessa
Suomi16,12 €
Asukkaat
251 269
+19,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 721 €
+19,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 310 € kuukaudessa
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
49 %
121 210 taloudesta
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
33 %
18 vuotta täyttäneistä
Suomi36 %

Postinumeroalueet

1 799 €2 118 €2 556 €

Vantaa · Kaksion neliöhinta

2 694 €

* Viivoitettu: luku suuremmalta alueelta

01200Hakunila1 801 €15,11 €24 068 €63 %13 100
01230Vaarala1 982 €16,67 €30 908 €24 %3 081
01260Itä-Hakkila2 556 €*16,67 €32 258 €15 %4 683
01280Länsimäki1 264 €15,11 €26 673 €43 %9 979
01300Tikkurila3 716 €18,38 €27 931 €57 %24 875
01340Leinelä3 703 €18,38 €27 104 €79 %2 544
01350Hiekkaharju2 678 €16,67 €28 108 €47 %10 533
01360Koivukylä-Havukoski1 515 €15,11 €23 609 €55 %12 857
01370Jokiniemi3 063 €16,67 €26 053 €69 %7 229
01380Kuusikko-Hakkila3 563 €*18,38 €32 983 €23 %2 112
01390Ruskeasanta-Ilola2 556 €*16,67 €32 781 €24 %9 184
01400Rekola3 269 €16,67 €27 767 €53 %9 822

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 694 €, 8 % enemmän kuin Suomessa. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020.

Hinnat ja vuokrat asunnon koon mukaan

Neljä viimeisintä neljännestä, 2025 Q3–2026 Q2. Lähde: Tilastokeskus

Asunnon kokoNeliöhintaVuokra / m² kuukaudessaHinta–vuokra-suhdeKaupat
Yksiö3 180 €22,59 €11,7369
Kaksio2 694 €16,85 €13,3762
Kolmio+2 460 €15,38 €13,3705
Kaikki koot2 645 €17,75 €12,41 836
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Bruttovuokratuotto
7,5 %
Kaksio. Vuoden vuokra osuutena hinnasta ennen kuluja
Vanhojen asuntojen neliöhinta

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain, kaikki huoneluvut. Lähde: Tilastokeskus.

Erot alueiden välillä

Kalleimmalla postinumeroalueella kaksion neliöhinta on noin 3,2-kertainen halvimpaan verrattuna. Suurimmat mediaanitulot ovat noin 1,6-kertaiset pienimpiin verrattuna.

  • Kaksion neliöhinta

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Suomen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 26 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista.

VantaaSuomi

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 17 % asukkaista, vähemmän kuin Suomessa (26 %).

  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset47 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset17 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Suomi: 44,0
Työttömät, osuus työvoimasta
13 %
Suomi: 12 %
Talouden koko
2,0
Suomi: 1,9
Asumisväljyys
34,7 m²
Suomi: 41,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Suomessa 38 % vuokralla).

  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto51 %
  • Vuokra-asunto49 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Suomessa (68,8 m² ja 78,5 m²).

  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot68 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot32 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 45 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.

VantaaSuomi

  • Yksinasuvat45 %, Suomi 47 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat14 %, Suomi 13 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Suomi 4 %
  • Lapsitaloudet23 %, Suomi 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Suomi 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Suomi 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Suomi 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Suomi 33 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
68,8 m²
Suomi: 78,5 m²
Asunnot
132 767
Kesämökit
615

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 33 % aikuisista, vähemmän kuin Suomessa (36 %).

  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon29 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto31 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %20 %
  • Keskimmäinen 60 %58 %
  • Ylin 20 %22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 721 €
vuodessa, noin 2 310 € kuukaudessa
Suomi: 26 351 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
39 903 €
vuodessa, noin 3 325 € kuukaudessa
Suomi: 37 777 €
Korkea-asteen tutkinto
33 %
Suomi: 36 %

Työpaikat

Vantaalla on 127 448 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (18 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 16 % työpaikoista (Suomessa 5 %).

Suurimmat toimialat

VantaaSuomi

  • Tukku- ja vähittäiskauppa18 %, Suomi 11 %
  • Kuljetus ja varastointi16 %, Suomi 5 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Suomi 19 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut11 %, Suomi 7 %
  • Teollisuus11 %, Suomi 12 %
  • Rakentaminen10 %, Suomi 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
127 448
Työpaikkoja asukasta kohden
0,51
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Suomi: 0,43

Toimialaryhmät

  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus22 %
  • Palvelut78 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 19 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Mediaanitulot ovat nousseet 20 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Suomessa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).