Alue lyhyesti
Alueella Vantaanlaakso (01670) asuu 2 925 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 26 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (88,4 m² ja 68,8 m²). 84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 33 804 € vuodessa, noin 2 817 € kuukaudessa. Se on 22 % suurempi kuin Vantaalla ja 28 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 2 180 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (71 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (11 %).
Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Opiskelijat
6 %
Vantaan 35 alueesta pienin
Vantaa 8 %
Korkea-asteen tutkinto
51 %
Vantaan 35 alueesta 3. suurin
Vantaa 33 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 804 €
Vantaan 35 alueesta 4. suurin
Vantaa 27 721 €
Työpaikkoja asukasta kohden
0,75
Vantaan 35 alueesta 6. suurin
Vantaa 0,51
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 556 €
- Luku alueelta Vantaa
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,67 €
- Luku alueelta Vantaa 2
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 2 925
- +6,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 804 €
- +26,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 817 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 15 %
- 1 259 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 51 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 556 €
Luku alueelta Vantaa
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 122 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,8 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 7,8 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 759–895 €
- Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: korkea-asteen tutkinto.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani4/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Vantaanlaakso 33 804 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet27/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Vantaanlaakso 15 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat28/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Vantaanlaakso 18 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet13/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Vantaanlaakso 18 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet10/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Vantaanlaakso 30 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto3/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Vantaanlaakso 51 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys30/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Vantaanlaakso 7 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko12/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Vantaanlaakso 88,4 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %).
VantaanlaaksoVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 52 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (47 %).
- Vantaanlaakso52 %18 %19 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset52 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset18 %
- Lapset 0–14 v.19 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 2,3
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 38,1 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).
- Vantaanlaakso84 %15 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto84 %
- Vuokra-asunto15 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (88,4 m² ja 68,8 m²).
- Vantaanlaakso17 %82 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot17 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot82 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 26 %.
VantaanlaaksoVantaa
- Yksinasuvat26 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet30 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet9 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 88,4 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 1 314
- Kesämökit
- 126
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %). Osuus on Vantaan alueista 3. suurin.
- Vantaanlaakso16 %26 %32 %19 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto26 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste32 %
- Ylempi korkeakoulututkinto19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Vantaanlaakso10 %54 %35 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %10 %
- Keskimmäinen 60 %54 %
- Ylin 20 %35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 804 €
- vuodessa, noin 2 817 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 62 476 €
- vuodessa, noin 5 206 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 51 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alueella on 2 180 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (71 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (11 %).
Suurimmat toimialat
VantaanlaaksoVantaa
- Teollisuus71 %, Vantaa 11 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Vantaa 18 %
- Rakentaminen6 %, Vantaa 10 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus3 %, Vantaa 3 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut2 %, Vantaa 11 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta2 %, Vantaa 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 180
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,75
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Vantaanlaakso77 %23 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus77 %
- Palvelut23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla (20 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).