Asumisvalinta

Kivistö

01700 · Vantaa · Uusimaa

01700 Kivistö

Alue lyhyesti

Alueella Kivistö (01700) asuu 13 583 ihmistä, 5 % Vantaan asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 41 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Vantaalla 26 %). Osuus on Vantaan alueista 2. suurin. Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 22 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (56,6 m² ja 68,8 m²). 71 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista 3. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 778 €, 40 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on Vantaan alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 17,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 568 € vuodessa, noin 2 297 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Vantaalla ja 5 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 1 327 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (11 %).

Asukasmäärä on kasvanut 297 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    6 %

    Vantaan 35 alueesta 2. pienin

    Vantaa 16 %

  • Kaksion neliöhinta

    3 778 €

    Vantaan 20 alueesta 2. korkein

    Vantaa 2 694 €

  • Vuokralla asuvat taloudet

    71 %

    Vantaan 35 alueesta 3. suurin

    Vantaa 49 %

  • Yksinasuvat

    53 %

    Vantaan 35 alueesta 3. suurin

    Vantaa 45 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 778 €
−14,1 % vuodesta 2020
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
18,38 €
Luku alueelta Vantaa 1
Vantaa16,85 €
Asukkaat
13 583
+297,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä33,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 568 €
−4,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 297 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
71 %
7 404 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
34 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 778 €, 40 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on Vantaan alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 778 €

Postinumeroalue 01700
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 72 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

18,38 €

Luku alueelta Vantaa 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kivistö3 778 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
17,1 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
5,8 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
799–945 €
Luku alueelta Vantaa 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−0,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 1) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta2/20

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €Kivistö 3 778 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani25/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Kivistö 27 568 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet3/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Kivistö 71 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat2/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Kivistö 41 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet34/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Kivistö 6 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet28/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Kivistö 22 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto21/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Kivistö 34 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys14/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Kivistö 13 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko33/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Kivistö 56,6 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 41 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Vantaalla 26 %). Osuus on Vantaan alueista 2. suurin.

KivistöVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 7 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (17 %).

  • Kivistö54 %17 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset54 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat10 %
  • Eläkeläiset7 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
33,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
13 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
1,8
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
31,5 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

71 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista 3. suurin.

  • Kivistö28 %71 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto28 %
  • Vuokra-asunto71 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (56,6 m² ja 68,8 m²).

  • Kivistö82 %18 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot82 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot18 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 22 %.

KivistöVantaa

  • Yksinasuvat53 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat31 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet22 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita69 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt8 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
56,6 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
8 374
Kesämökit
2

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, saman verran kuin Vantaalla (33 %).

  • Kivistö27 %30 %22 %12 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon27 %
  • Ylioppilastutkinto9 %
  • Ammatillinen tutkinto30 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kivistö20 %57 %22 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %20 %
  • Keskimmäinen 60 %57 %
  • Ylin 20 %22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 568 €
vuodessa, noin 2 297 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 548 €
vuodessa, noin 2 796 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
34 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 1 327 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (11 %).

Suurimmat toimialat

KivistöVantaa

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut31 %, Vantaa 11 %
  • Rakentaminen14 %, Vantaa 10 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Vantaa 18 %
  • Koulutus10 %, Vantaa 4 %
  • Kuljetus ja varastointi8 %, Vantaa 16 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Vantaa 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 327
Työpaikkoja asukasta kohden
0,10
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Kivistö16 %83 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus16 %
  • Palvelut83 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 297 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat laskeneet 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla (20 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKivistöVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).