Asumisvalinta

Koivukylä-Havukoski

01360 · Vantaa · Uusimaa

01360 Koivukylä-Havukoski

Alue lyhyesti

Alueella Koivukylä-Havukoski (01360) asuu 12 857 ihmistä, 5 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 26 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista. Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (84 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (63,1 m² ja 68,8 m²). 55 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 515 €, 44 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on Vantaan alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 29 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 8,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 609 € vuodessa, noin 1 967 € kuukaudessa. Se on 15 % pienempi kuin Vantaalla ja 10 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Vantaan alueista pienimmät. Työvoimasta 19 % on työttömänä, enemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 2 068 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (11 %).

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    23 609 €

    Vantaan 35 alueesta pienin

    Vantaa 27 721 €

  • Korkea-asteen tutkinto

    24 %

    Vantaan 35 alueesta 3. pienin

    Vantaa 33 %

  • Kaksion neliöhinta

    1 515 €

    Vantaan 20 alueesta 3. matalin

    Vantaa 2 694 €

  • Pientaloasunnot

    16 %

    Vantaan 35 alueesta 7. pienin

    Vantaa 32 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 515 €
−28,9 % vuodesta 2020
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa16,85 €
Asukkaat
12 857
+6,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 609 €
+18,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 967 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
55 %
6 450 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
24 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 515 €, 44 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on Vantaan alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 29 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 515 €

Postinumeroalue 01360
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 8 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,11 €

Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Koivukylä-Havukoski1 515 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,4 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
765–890 €
Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, mediaanitulot, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.

  • Kaksion neliöhinta18/20

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €Koivukylä-Havukoski 1 515 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani35/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Koivukylä-Havukoski 23 609 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet8/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Koivukylä-Havukoski 55 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat11/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Koivukylä-Havukoski 26 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet18/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Koivukylä-Havukoski 17 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet27/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Koivukylä-Havukoski 22 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto33/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Koivukylä-Havukoski 24 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys2/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Koivukylä-Havukoski 19 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko25/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Koivukylä-Havukoski 63,1 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 26 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista.

Koivukylä-HavukoskiVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 41 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (47 %).

  • Koivukylä-Havukoski41 %19 %16 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät10 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
19 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,0
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
32,1 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

55 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %).

  • Koivukylä-Havukoski44 %55 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto44 %
  • Vuokra-asunto55 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (84 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (63,1 m² ja 68,8 m²).

  • Koivukylä-Havukoski84 %16 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot84 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot16 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.

Koivukylä-HavukoskiVantaa

  • Yksinasuvat50 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet22 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
63,1 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
6 988
Kesämökit
3

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 24 % aikuisista, vähemmän kuin Vantaalla (33 %). Osuus on Vantaan alueista 3. pienin.

  • Koivukylä-Havukoski40 %30 %16 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon40 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto30 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste16 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Koivukylä-Havukoski25 %62 %13 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %25 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 609 €
vuodessa, noin 1 967 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 224 €
vuodessa, noin 2 685 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
24 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 2 068 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (11 %).

Suurimmat toimialat

Koivukylä-HavukoskiVantaa

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut31 %, Vantaa 11 %
  • Kuljetus ja varastointi21 %, Vantaa 16 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Vantaa 18 %
  • Koulutus8 %, Vantaa 4 %
  • Rakentaminen7 %, Vantaa 10 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut5 %, Vantaa 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 068
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Koivukylä-Havukoski90 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus10 %
  • Palvelut90 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 19 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKoivukylä-HavukoskiVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).