Asumisvalinta

Mikkola

01480 · Vantaa · Uusimaa

01480 Mikkola

Alue lyhyesti

Alueella Mikkola (01480) asuu 6 485 ihmistä, 3 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista. Kotitalouksista 42 % on yksinasuvia ja 25 % lapsiperheitä.

Asunnoista 66 % on kerrostaloissa ja 33 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (74,3 m² ja 68,8 m²). 58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 41 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 278 €, 53 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on Vantaan alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 40 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 7,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 779 € vuodessa, noin 2 232 € kuukaudessa. Se on 3 % pienempi kuin Vantaalla ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, enemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 1 009 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (26 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 16 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 1 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    1 278 €

    Vantaan 20 alueesta 2. matalin

    Vantaa 2 694 €

  • Työttömyys

    16 %

    Vantaan 35 alueesta 5. suurin

    Vantaa 13 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    27 %

    Vantaan 35 alueesta 5. pienin

    Vantaa 33 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 278 €
−40,3 % vuodesta 2020
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa16,85 €
Asukkaat
6 485
−1,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 779 €
+20,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 232 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
41 %
3 063 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
27 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 278 €, 53 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on Vantaan alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 40 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 278 €

Postinumeroalue 01480
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 15 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,11 €

Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Mikkola1 278 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
7,0 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
14,2 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
765–890 €
Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.

  • Kaksion neliöhinta19/20

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €Mikkola 1 278 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani28/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Mikkola 26 779 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet18/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Mikkola 41 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat21/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Mikkola 21 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet21/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Mikkola 16 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet17/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Mikkola 25 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto31/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Mikkola 27 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys5/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Mikkola 16 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko19/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Mikkola 74,3 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista.

MikkolaVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 44 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (47 %).

  • Mikkola44 %18 %17 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset18 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,1
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
35,6 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 41 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Mikkola58 %41 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto58 %
  • Vuokra-asunto41 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 66 % on kerrostaloissa ja 33 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (74,3 m² ja 68,8 m²).

  • Mikkola66 %33 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot66 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot33 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 42 % on yksinasuvia ja 25 % lapsiperheitä.

MikkolaVantaa

  • Yksinasuvat42 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat8 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet25 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita50 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
74,3 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
3 331
Kesämökit
9

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 27 % aikuisista, vähemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Mikkola32 %35 %20 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon32 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto35 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Mikkola20 %61 %19 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %20 %
  • Keskimmäinen 60 %61 %
  • Ylin 20 %19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 779 €
vuodessa, noin 2 232 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
39 125 €
vuodessa, noin 3 260 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
27 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 1 009 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (26 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 16 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).

Suurimmat toimialat

MikkolaVantaa

  • Rakentaminen26 %, Vantaa 10 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut17 %, Vantaa 11 %
  • Koulutus16 %, Vantaa 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Vantaa 18 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Vantaa 11 %
  • Teollisuus6 %, Vantaa 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 009
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Mikkola32 %68 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus32 %
  • Palvelut68 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 1 %. Mediaanitulot ovat nousseet 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMikkolaVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).