Asumisvalinta

Tuupakan teollisuusalue

01740 · Vantaa · Uusimaa

01740 Tuupakan teollisuusalue

Alue lyhyesti

Alueella Tuupakan teollisuusalue (01740) asuu 177 ihmistä, alle 1 % Vantaan asukkaista. Asukasmäärä on Vantaan alueista pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 26 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Vantaalla 16 %). Osuus on Vantaan alueista suurin. Kotitalouksista 37 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (114,2 m² ja 68,8 m²). 81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 059 € on hinta-alueelta Vantaa 3. Hinta vastaa 11,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 956 € vuodessa, noin 2 330 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Vantaalla ja 6 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 6 444 työpaikkaa, 36,41 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on vähentynyt 12 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    36,41

    Vantaan 35 alueesta suurin

    Vantaa 0,51

  • 65 vuotta täyttäneet

    26 %

    Vantaan 35 alueesta suurin

    Vantaa 16 %

  • Asukkaat

    177

    Vantaan 35 alueesta pienin

  • Asuntojen keskikoko

    114,2 m²

    Vantaan 35 alueesta 2. suurin

    Vantaa 68,8 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 059 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa16,85 €
Asukkaat
177
−11,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä46,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 956 €
+9,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 330 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
15 %
79 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
39 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 059 € on hinta-alueelta Vantaa 3. Hinta vastaa 11,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 059 €

Luku alueelta Vantaa 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,11 €

Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Tuupakan teollisuusalue2 059 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,4 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
8,8 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
765–890 €
Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani21/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Tuupakan teollisuusalue 27 956 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet29/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Tuupakan teollisuusalue 15 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat35/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Tuupakan teollisuusalue 14 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet1/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Tuupakan teollisuusalue 26 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet26/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Tuupakan teollisuusalue 23 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto14/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Tuupakan teollisuusalue 39 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys22/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Tuupakan teollisuusalue 10 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko2/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Tuupakan teollisuusalue 114,2 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 26 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Vantaalla 16 %). Osuus on Vantaan alueista suurin.

Tuupakan teollisuusalueVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 24 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (17 %).

  • Tuupakan teollisuusalue43 %24 %15 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset24 %
  • Lapset 0–14 v.15 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
46,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,2
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
54,6 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Tuupakan teollisuusalue81 %15 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto81 %
  • Vuokra-asunto15 %
  • Muu tai tuntematon4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (114,2 m² ja 68,8 m²).

  • Tuupakan teollisuusalue93 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot3 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot93 %
  • Muut rakennukset5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 37 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.

Tuupakan teollisuusalueVantaa

  • Yksinasuvat37 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet23 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita38 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt41 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
114,2 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
111
Kesämökit
5

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 39 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Tuupakan teollisuusalue33 %22 %19 %20 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon33 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto22 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Tuupakan teollisuusalue23 %51 %26 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %23 %
  • Keskimmäinen 60 %51 %
  • Ylin 20 %26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 956 €
vuodessa, noin 2 330 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
52 679 €
vuodessa, noin 4 390 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
39 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 6 444 työpaikkaa, 36,41 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

Tuupakan teollisuusalueVantaa

  • Tukku- ja vähittäiskauppa33 %, Vantaa 18 %
  • Kuljetus ja varastointi25 %, Vantaa 16 %
  • Teollisuus11 %, Vantaa 11 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut10 %, Vantaa 11 %
  • Rakentaminen10 %, Vantaa 10 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta3 %, Vantaa 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
6 444
Työpaikkoja asukasta kohden
36,41
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Tuupakan teollisuusalue22 %78 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus22 %
  • Palvelut78 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 12 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 10 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla (20 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTuupakan teollisuusalueVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).