Alue lyhyesti
Alueella Kirkonkylä-Veromäki (01510) asuu 7 870 ihmistä, 3 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 30 % ja 65 vuotta täyttäneitä 8 % asukkaista. Kotitalouksista 47 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (60,5 m² ja 68,8 m²). 67 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 564 €, 32 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 16,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 856 € vuodessa, noin 2 405 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Vantaalla ja 10 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 18 953 työpaikkaa, 2,41 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 32 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
2,41
Vantaan 35 alueesta 4. suurin
Vantaa 0,51
65 vuotta täyttäneet
8 %
Vantaan 35 alueesta 4. pienin
Vantaa 16 %
Vuokralla asuvat taloudet
67 %
Vantaan 35 alueesta 5. suurin
Vantaa 49 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 564 €
- −6,0 % vuodesta 2020
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 18,38 €
- Luku alueelta Vantaa 1
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 7 870
- +32,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä36,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 856 €
- +19,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 405 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 67 %
- 3 938 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 564 €, 32 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 564 €
Postinumeroalue 01510
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 7 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
18,38 €
Luku alueelta Vantaa 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 16,2 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 6,2 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 799–945 €
- Luku alueelta Vantaa 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−0,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 1) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta5/20
1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoVantaa 2 694 €Kirkonkylä-Veromäki 3 564 €1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani18/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Kirkonkylä-Veromäki 28 856 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet5/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Kirkonkylä-Veromäki 67 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat7/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Kirkonkylä-Veromäki 30 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet32/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Kirkonkylä-Veromäki 8 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet15/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Kirkonkylä-Veromäki 26 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto28/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Kirkonkylä-Veromäki 31 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys17/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Kirkonkylä-Veromäki 12 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko28/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Kirkonkylä-Veromäki 60,5 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 30 % ja 65 vuotta täyttäneitä 8 % asukkaista.
Kirkonkylä-VeromäkiVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 9 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (17 %).
- Kirkonkylä-Veromäki52 %19 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset52 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset9 %
- Lapset 0–14 v.19 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 36,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 2,0
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 30,6 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
67 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %).
- Kirkonkylä-Veromäki32 %67 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto32 %
- Vuokra-asunto67 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (60,5 m² ja 68,8 m²).
- Kirkonkylä-Veromäki81 %17 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot81 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot17 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 47 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.
Kirkonkylä-VeromäkiVantaa
- Yksinasuvat47 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat17 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet26 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita61 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt13 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 60,5 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 4 356
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, vähemmän kuin Vantaalla (33 %).
- Kirkonkylä-Veromäki28 %33 %21 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon28 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto33 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Kirkonkylä-Veromäki19 %59 %22 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %19 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 856 €
- vuodessa, noin 2 405 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 39 098 €
- vuodessa, noin 3 258 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 18 953 työpaikkaa, 2,41 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
Kirkonkylä-VeromäkiVantaa
- Tukku- ja vähittäiskauppa38 %, Vantaa 18 %
- Teollisuus17 %, Vantaa 11 %
- Rakentaminen10 %, Vantaa 10 %
- Hallinto- ja tukipalvelut6 %, Vantaa 11 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Vantaa 5 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Vantaa 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 18 953
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 2,41
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Kirkonkylä-Veromäki27 %73 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus27 %
- Palvelut73 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 32 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).