Alue lyhyesti
Alueella Siltamäki (00740) asuu 10 514 ihmistä, 2 % Helsingin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %). Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 35 %.
Asunnoista 51 % on kerrostaloissa ja 49 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (77,7 m² ja 62,6 m²). 64 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 35 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 798 €, 63 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on Helsingin alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 24 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,43 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 916 € vuodessa, noin 2 410 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Helsingissä ja 10 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 1 458 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 12 % työpaikoista (Helsingissä 4 %).
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Kaksion neliöhinta
1 798 €
Helsingin 68 alueesta matalin
Helsinki 4 809 €
Lapsiperheet
28 %
Helsingin 83 alueesta 10. suurin
Helsinki 19 %
Pientaloasunnot
49 %
Helsingin 83 alueesta 11. suurin
Helsinki 12 %
Korkea-asteen tutkinto
38 %
Helsingin 83 alueesta 14. pienin
Helsinki 48 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 798 €
- −23,9 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,43 €
- Luku alueelta Helsinki 4
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 10 514
- +2,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 916 €
- +29,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 410 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 35 %
- 4 710 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 798 €, 63 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on Helsingin alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 24 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 798 €
Postinumeroalue 00740
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 24 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,43 €
Luku alueelta Helsinki 4
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 9,1 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 11,0 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 800–947 €
- Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,2 %−4,4 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 4) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.
Kaksion neliöhinta68/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Siltamäki 1 798 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani55/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Siltamäki 28 916 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet68/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Siltamäki 35 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat62/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Siltamäki 22 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet29/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Siltamäki 19 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet10/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Siltamäki 28 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto70/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Siltamäki 38 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys36/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Siltamäki 11 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko16/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Siltamäki 77,7 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %).
SiltamäkiHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 18 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (14 %).
- Siltamäki44 %20 %18 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.18 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 2,2
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 35,4 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
64 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 35 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla).
- Siltamäki64 %35 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto64 %
- Vuokra-asunto35 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 51 % on kerrostaloissa ja 49 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (77,7 m² ja 62,6 m²).
- Siltamäki51 %49 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot51 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot49 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 35 %.
SiltamäkiHelsinki
- Yksinasuvat35 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet28 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 77,7 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 5 003
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Siltamäki26 %29 %24 %13 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon26 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto29 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 25 % aikuisista. Koko maassa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Siltamäki18 %57 %25 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %57 %
- Ylin 20 %25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 916 €
- vuodessa, noin 2 410 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 46 531 €
- vuodessa, noin 3 878 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 1 458 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 12 % työpaikoista (Helsingissä 4 %).
Suurimmat toimialat
SiltamäkiHelsinki
- Terveys- ja sosiaalipalvelut28 %, Helsinki 15 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa18 %, Helsinki 9 %
- Hallinto- ja tukipalvelut13 %, Helsinki 7 %
- Rakentaminen12 %, Helsinki 4 %
- Koulutus10 %, Helsinki 6 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Helsinki 11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 458
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,14
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Siltamäki14 %86 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus14 %
- Palvelut86 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).