Alue lyhyesti
Alueella Torpparinmäki (00690) asuu 2 818 ihmistä, alle 1 % Helsingin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %). Osuus on Helsingin alueista suurin. Lapsiperheitä on 38 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 23 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (94,3 m² ja 62,6 m²). 76 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 23 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 512 € on hinta-alueelta Helsinki 3. Hinta vastaa 16,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 34 919 € vuodessa, noin 2 910 € kuukaudessa. Se on 20 % suurempi kuin Helsingissä ja 33 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 320 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 10 % työpaikoista (Helsingissä alle 1 %).
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
38 %
Helsingin 83 alueesta suurin
Helsinki 19 %
16–34-vuotiaat
14 %
Helsingin 83 alueesta 2. pienin
Helsinki 28 %
Pientaloasunnot
82 %
Helsingin 83 alueesta 5. suurin
Helsinki 12 %
Vuokralla asuvat taloudet
23 %
Helsingin 83 alueesta 7. pienin
Helsinki 54 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 512 €
- Luku alueelta Helsinki 3
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 18,14 €
- Luku alueelta Helsinki 3
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 2 818
- +1,8 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 919 €
- +33,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 910 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 23 %
- 1 102 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 54 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 512 € on hinta-alueelta Helsinki 3. Hinta vastaa 16,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.
Neliöhinta
3 512 €
Luku alueelta Helsinki 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 94 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
18,14 €
Luku alueelta Helsinki 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 16,1 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 6,2 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 818–966 €
- Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,3 %−2,2 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 3) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat, lapsiperheet.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani17/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Torpparinmäki 34 919 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet77/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Torpparinmäki 23 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat82/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Torpparinmäki 14 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet54/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Torpparinmäki 17 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet1/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Torpparinmäki 38 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto32/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Torpparinmäki 54 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys74/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Torpparinmäki 7 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko8/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Torpparinmäki 94,3 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %). Osuus on Helsingin alueista suurin.
TorpparinmäkiHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 23 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (14 %).
- Torpparinmäki46 %18 %23 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset46 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset18 %
- Lapset 0–14 v.23 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 2,6
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 37,3 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
76 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 23 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla).
- Torpparinmäki76 %23 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto76 %
- Vuokra-asunto23 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (94,3 m² ja 62,6 m²).
- Torpparinmäki18 %82 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot18 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot82 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 38 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 23 %.
TorpparinmäkiHelsinki
- Yksinasuvat23 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet38 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet8 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita33 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 94,3 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 1 164
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 54 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Torpparinmäki16 %21 %26 %28 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto21 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto28 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 42 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).
- Torpparinmäki13 %45 %42 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %13 %
- Keskimmäinen 60 %45 %
- Ylin 20 %42 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 919 €
- vuodessa, noin 2 910 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 65 045 €
- vuodessa, noin 5 420 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 54 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 320 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 10 % työpaikoista (Helsingissä alle 1 %).
Suurimmat toimialat
TorpparinmäkiHelsinki
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Helsinki 15 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa19 %, Helsinki 9 %
- Koulutus19 %, Helsinki 6 %
- Hallinto- ja tukipalvelut11 %, Helsinki 7 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous10 %, Helsinki 0 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Helsinki 11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 320
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,11
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Torpparinmäki10 %82 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto10 %
- Jalostus8 %
- Palvelut82 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 34 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).