Asumisvalinta

Itäkeskus - Marjaniemi

00930 · Helsinki · Uusimaa

00930 Itäkeskus - Marjaniemi

Alue lyhyesti

Alueella Itäkeskus - Marjaniemi (00930) asuu 7 175 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 23 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista. Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 21 % lapsiperheitä.

Asunnoista 73 % on kerrostaloissa ja 27 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (79,5 m² ja 62,6 m²). 56 % kotitalouksista asuu vuokralla, saman verran kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 332 €, 52 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 20 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 11,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 642 € vuodessa, noin 2 137 € kuukaudessa. Se on 12 % pienempi kuin Helsingissä ja suunnilleen sama kuin koko maassa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 3 545 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (35 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (9 %).

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    25 642 €

    Helsingin 83 alueesta 9. pienin

    Helsinki 29 159 €

  • Kaksion neliöhinta

    2 332 €

    Helsingin 68 alueesta 8. matalin

    Helsinki 4 809 €

  • Korkea-asteen tutkinto

    36 %

    Helsingin 83 alueesta 11. pienin

    Helsinki 48 %

  • Asuntojen keskikoko

    79,5 m²

    Helsingin 83 alueesta 15. suurin

    Helsinki 62,6 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 332 €
−19,8 % vuodesta 2020
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
16,43 €
Luku alueelta Helsinki 4
Helsinki21,08 €
Asukkaat
7 175
+6,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 642 €
+24,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 137 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
56 %
3 327 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
36 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 332 €, 52 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 20 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 332 €

Postinumeroalue 00930
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 9 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,43 €

Luku alueelta Helsinki 4
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Itäkeskus - Marjaniemi2 332 €Helsinki 4 809 €
1 881 € – 2 785 €Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,8 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
8,5 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
800–947 €
Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,2 %−4,4 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 4) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta61/68

    1 798 €Siltamäki
    Helsinki 4 809 €Itäkeskus - Marjaniemi 2 332 €
    7 966 €Kalasatama - Sompasaari
    1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - Sompasaari
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani75/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Itäkeskus - Marjaniemi 25 642 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet42/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Itäkeskus - Marjaniemi 56 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat59/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Itäkeskus - Marjaniemi 23 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet19/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Itäkeskus - Marjaniemi 21 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet33/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Itäkeskus - Marjaniemi 21 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto73/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Itäkeskus - Marjaniemi 36 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys10/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Itäkeskus - Marjaniemi 17 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko15/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Itäkeskus - Marjaniemi 79,5 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 23 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista.

Itäkeskus - MarjaniemiHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 40 % asukkaista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Itäkeskus - Marjaniemi40 %22 %15 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset40 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset22 %
  • Lapset 0–14 v.15 %
  • Muut6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
2,1
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
37,6 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

56 % kotitalouksista asuu vuokralla, saman verran kuin Helsingissä (54 %).

  • Itäkeskus - Marjaniemi44 %56 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto44 %
  • Vuokra-asunto56 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 73 % on kerrostaloissa ja 27 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (79,5 m² ja 62,6 m²).

  • Itäkeskus - Marjaniemi73 %27 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot73 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot27 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 21 % lapsiperheitä.

Itäkeskus - MarjaniemiHelsinki

  • Yksinasuvat44 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat7 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet21 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
79,5 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
3 623
Kesämökit
13

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Itäkeskus - Marjaniemi34 %23 %18 %18 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon34 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto23 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto18 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Koko maassa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Itäkeskus - Marjaniemi24 %53 %23 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %24 %
  • Keskimmäinen 60 %53 %
  • Ylin 20 %23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 642 €
vuodessa, noin 2 137 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
38 446 €
vuodessa, noin 3 204 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
36 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 3 545 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (35 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (9 %).

Suurimmat toimialat

Itäkeskus - MarjaniemiHelsinki

  • Tukku- ja vähittäiskauppa35 %, Helsinki 9 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut25 %, Helsinki 15 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta11 %, Helsinki 4 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Helsinki 7 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys4 %, Helsinki 3 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Helsinki 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 545
Työpaikkoja asukasta kohden
0,49
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Itäkeskus - Marjaniemi98 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus2 %
  • Palvelut98 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä (31 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniItäkeskus - MarjaniemiHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).