Asumisvalinta

Myllypuro

00920 · Helsinki · Uusimaa

00920 Myllypuro

Alue lyhyesti

Alueella Myllypuro (00920) asuu 13 535 ihmistä, 2 % Helsingin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista. Kotitalouksista 46 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.

Asunnoista 75 % on kerrostaloissa ja 24 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (67,9 m² ja 62,6 m²). 57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 749 €, 43 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 16 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 715 € vuodessa, noin 2 310 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Helsingissä ja 5 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 2 961 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 28 % työpaikoista (Helsingissä 6 %).

Asukasmäärä on kasvanut 15 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 4 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    13 535

    Helsingin 83 alueesta 10. suurin

  • Kaksion neliöhinta

    2 749 €

    Helsingin 68 alueesta 12. matalin

    Helsinki 4 809 €

  • Korkea-asteen tutkinto

    38 %

    Helsingin 83 alueesta 15. pienin

    Helsinki 48 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 749 €
−16,3 % vuodesta 2020
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
16,43 €
Luku alueelta Helsinki 4
Helsinki21,08 €
Asukkaat
13 535
+15,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 715 €
+30,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 310 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
57 %
6 687 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
38 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 749 €, 43 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 16 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 749 €

Postinumeroalue 00920
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,43 €

Luku alueelta Helsinki 4
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Myllypuro2 749 €Helsinki 4 809 €
1 881 € – 2 785 €Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,9 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
7,2 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
800–947 €
Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,2 %−4,4 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 4) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta57/68

    1 798 €Siltamäki
    Helsinki 4 809 €Myllypuro 2 749 €
    7 966 €Kalasatama - Sompasaari
    1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - Sompasaari
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani60/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Myllypuro 27 715 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet36/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Myllypuro 57 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat66/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Myllypuro 21 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet22/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Myllypuro 20 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet25/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Myllypuro 23 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto69/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Myllypuro 38 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys20/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Myllypuro 14 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko29/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Myllypuro 67,9 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista.

MyllypuroHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 43 % asukkaista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Myllypuro43 %22 %17 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset22 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
14 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
2,0
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
34,4 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).

  • Myllypuro43 %57 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto43 %
  • Vuokra-asunto57 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 75 % on kerrostaloissa ja 24 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (67,9 m² ja 62,6 m²).

  • Myllypuro75 %24 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot75 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot24 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 46 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.

MyllypuroHelsinki

  • Yksinasuvat46 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet23 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
67,9 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
7 553
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Myllypuro25 %27 %21 %17 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon25 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto27 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Koko maassa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Myllypuro19 %58 %23 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %58 %
  • Ylin 20 %23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 715 €
vuodessa, noin 2 310 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
38 372 €
vuodessa, noin 3 198 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
38 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 2 961 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 28 % työpaikoista (Helsingissä 6 %).

Suurimmat toimialat

MyllypuroHelsinki

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut35 %, Helsinki 15 %
  • Koulutus28 %, Helsinki 6 %
  • Kuljetus ja varastointi14 %, Helsinki 4 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys6 %, Helsinki 3 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa4 %, Helsinki 9 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut3 %, Helsinki 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 961
Työpaikkoja asukasta kohden
0,22
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Myllypuro98 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus2 %
  • Palvelut98 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 15 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 4 %. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMyllypuroHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).