Asumisvalinta

Kivihaka

00310 · Helsinki · Uusimaa

00310 Kivihaka

Alue lyhyesti

Alueella Kivihaka (00310) asuu 872 ihmistä, alle 1 % Helsingin asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 34 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %). Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 11 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (51,3 m² ja 62,6 m²). 54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 44 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 512 € on hinta-alueelta Helsinki 3. Hinta vastaa 16,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 188 € vuodessa, noin 2 516 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Helsingissä ja 15 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 229 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (52 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 7 % työpaikoista (Helsingissä 2 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    872

    Helsingin 83 alueesta 4. pienin

  • Yksinasuvat

    64 %

    Helsingin 83 alueesta 5. suurin

    Helsinki 51 %

  • Asuntojen keskikoko

    51,3 m²

    Helsingin 83 alueesta 8. pienin

    Helsinki 62,6 m²

  • 16–34-vuotiaat

    34 %

    Helsingin 83 alueesta 16. suurin

    Helsinki 28 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 512 €
Luku alueelta Helsinki 3
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
18,14 €
Luku alueelta Helsinki 3
Helsinki21,08 €
Asukkaat
872
+0,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 188 €
+29,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 516 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
44 %
562 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
59 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 512 € on hinta-alueelta Helsinki 3. Hinta vastaa 16,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.

Neliöhinta

3 512 €

Luku alueelta Helsinki 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 94 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

18,14 €

Luku alueelta Helsinki 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kivihaka3 512 €Helsinki 4 809 €
2 826 € – 3 918 €Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
16,1 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
6,2 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
818–966 €
Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,3 %−2,2 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 3) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani43/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Kivihaka 30 188 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet63/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Kivihaka 44 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat16/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Kivihaka 34 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet44/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Kivihaka 18 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet79/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Kivihaka 11 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto21/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Kivihaka 59 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys47/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Kivihaka 9 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko76/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Kivihaka 51,3 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 34 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %).

KivihakaHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 57 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Kivihaka57 %17 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset57 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset17 %
  • Lapset 0–14 v.9 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
1,6
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
33,2 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 44 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla).

  • Kivihaka54 %44 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto54 %
  • Vuokra-asunto44 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (51,3 m² ja 62,6 m²).

  • Kivihaka98 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot98 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot2 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 11 %.

KivihakaHelsinki

  • Yksinasuvat64 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat26 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet11 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita67 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt22 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
51,3 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
610
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 59 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Kivihaka13 %11 %18 %30 %28 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto11 %
  • Ammatillinen tutkinto18 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste30 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto28 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).

  • Kivihaka15 %60 %26 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 188 €
vuodessa, noin 2 516 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
35 021 €
vuodessa, noin 2 918 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
59 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 229 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (52 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 7 % työpaikoista (Helsingissä 2 %).

Suurimmat toimialat

KivihakaHelsinki

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut52 %, Helsinki 15 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta20 %, Helsinki 11 %
  • Teollisuus13 %, Helsinki 5 %
  • Kiinteistöalan toiminta7 %, Helsinki 2 %
  • Rakentaminen2 %, Helsinki 4 %
  • Kuljetus ja varastointi1 %, Helsinki 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
229
Työpaikkoja asukasta kohden
0,26
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Kivihaka15 %85 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus15 %
  • Palvelut85 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKivihakaHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).