Asumisvalinta

Maunula

00630 · Helsinki · Uusimaa

00630 Maunula

Alue lyhyesti

Alueella Maunula (00630) asuu 8 536 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista. Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (86 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (59,6 m² ja 62,6 m²). 64 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 224 €, 33 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 292 € vuodessa, noin 2 274 € kuukaudessa. Se on 6 % pienempi kuin Helsingissä ja 4 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, enemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 1 452 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (50 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 11 % työpaikoista (Helsingissä 3 %).

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    22 %

    Helsingin 83 alueesta 14. suurin

    Helsinki 18 %

  • Työttömyys

    15 %

    Helsingin 83 alueesta 16. suurin

    Helsinki 12 %

  • Yksinasuvat

    57 %

    Helsingin 83 alueesta 17. suurin

    Helsinki 51 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 224 €
−13,7 % vuodesta 2020
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
18,14 €
Luku alueelta Helsinki 3
Helsinki21,08 €
Asukkaat
8 536
+5,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 292 €
+35,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 274 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
64 %
4 858 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
43 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 224 €, 33 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 224 €

Postinumeroalue 00630
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 10 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

18,14 €

Luku alueelta Helsinki 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Maunula3 224 €Helsinki 4 809 €
2 826 € – 3 918 €Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
14,8 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
6,8 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
818–966 €
Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,3 %−2,2 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 3) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta47/68

    1 798 €Siltamäki
    Helsinki 4 809 €Maunula 3 224 €
    7 966 €Kalasatama - Sompasaari
    1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - Sompasaari
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani66/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Maunula 27 292 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet19/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Maunula 64 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat50/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Maunula 24 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet14/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Maunula 22 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet53/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Maunula 18 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto64/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Maunula 43 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys16/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Maunula 15 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko55/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Maunula 59,6 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista.

MaunulaHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 23 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (19 %).

  • Maunula44 %23 %14 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
15 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
1,7
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
34,2 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

64 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).

  • Maunula35 %64 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto35 %
  • Vuokra-asunto64 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (86 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (59,6 m² ja 62,6 m²).

  • Maunula86 %13 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot86 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot13 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

MaunulaHelsinki

  • Yksinasuvat57 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat15 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet18 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita52 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
59,6 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
5 102
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Maunula22 %25 %21 %23 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon22 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto25 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Koko maassa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Maunula19 %59 %22 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 292 €
vuodessa, noin 2 274 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 995 €
vuodessa, noin 2 750 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
43 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 1 452 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (50 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 11 % työpaikoista (Helsingissä 3 %).

Suurimmat toimialat

MaunulaHelsinki

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut50 %, Helsinki 15 %
  • Koulutus12 %, Helsinki 6 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys11 %, Helsinki 3 %
  • Rakentaminen5 %, Helsinki 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa5 %, Helsinki 9 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta4 %, Helsinki 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 452
Työpaikkoja asukasta kohden
0,17
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Maunula94 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus6 %
  • Palvelut94 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 35 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä (31 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMaunulaHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).