Alue lyhyesti
Alueella Gunillanmäki - Hevossalmi (00870) asuu 6 666 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %). Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 47 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (89 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (65,8 m² ja 62,6 m²). 69 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 875 €, 40 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,43 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 496 € vuodessa, noin 2 291 € kuukaudessa. Se on 6 % pienempi kuin Helsingissä ja 4 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, enemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 410 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (15 %).
Asukasmäärä on kasvanut 38 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
0,06
Helsingin 83 alueesta 5. pienin
Helsinki 0,63
Vuokralla asuvat taloudet
69 %
Helsingin 83 alueesta 8. suurin
Helsinki 54 %
Työttömyys
16 %
Helsingin 83 alueesta 12. suurin
Helsinki 12 %
Opiskelijat
9 %
Helsingin 83 alueesta 13. suurin
Helsinki 9 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 875 €
- +0,8 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,43 €
- Luku alueelta Helsinki 4
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 6 666
- +37,8 % vuodesta 2014
- Keski-ikä39,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 496 €
- +33,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 291 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 69 %
- 3 385 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 39 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 875 €, 40 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 875 €
Postinumeroalue 00870
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 15 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,43 €
Luku alueelta Helsinki 4
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,6 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 6,9 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 800–947 €
- Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,2 %−4,4 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 4) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta55/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Gunillanmäki - Hevossalmi 2 875 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani61/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Gunillanmäki - Hevossalmi 27 496 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet8/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Gunillanmäki - Hevossalmi 69 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat49/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Gunillanmäki - Hevossalmi 24 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet60/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Gunillanmäki - Hevossalmi 16 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet16/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Gunillanmäki - Hevossalmi 26 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto67/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Gunillanmäki - Hevossalmi 39 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys12/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Gunillanmäki - Hevossalmi 16 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko31/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Gunillanmäki - Hevossalmi 65,8 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %).
Gunillanmäki - HevossalmiHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 42 % asukkaista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Gunillanmäki - Hevossalmi42 %18 %19 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset42 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset18 %
- Lapset 0–14 v.19 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 39,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 16 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 2,0
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 33,8 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
69 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).
- Gunillanmäki - Hevossalmi31 %69 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto31 %
- Vuokra-asunto69 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (89 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (65,8 m² ja 62,6 m²).
- Gunillanmäki - Hevossalmi89 %11 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot89 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot11 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 47 %.
Gunillanmäki - HevossalmiHelsinki
- Yksinasuvat47 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet26 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet9 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita49 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 65,8 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 3 784
- Kesämökit
- 12
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 39 % aikuisista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Gunillanmäki - Hevossalmi26 %26 %21 %18 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon26 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto26 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
- Ylempi korkeakoulututkinto18 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Koko maassa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Gunillanmäki - Hevossalmi20 %57 %22 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %57 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 496 €
- vuodessa, noin 2 291 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 36 505 €
- vuodessa, noin 3 042 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 39 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 410 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (15 %).
Suurimmat toimialat
Gunillanmäki - HevossalmiHelsinki
- Terveys- ja sosiaalipalvelut44 %, Helsinki 15 %
- Koulutus13 %, Helsinki 6 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta10 %, Helsinki 4 %
- Rakentaminen7 %, Helsinki 4 %
- Kuljetus ja varastointi7 %, Helsinki 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Helsinki 11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 410
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,06
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Gunillanmäki - Hevossalmi92 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus8 %
- Palvelut92 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 38 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).