Asumisvalinta

Munkkiniemi

00330 · Helsinki · Uusimaa

00330 Munkkiniemi

Alue lyhyesti

Alueella Munkkiniemi (00330) asuu 9 280 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 26 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Helsingissä 18 %). Osuus on Helsingin alueista 2. suurin. Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 19 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (70,6 m² ja 62,6 m²). 56 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 43 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 6 157 €, 28 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 23,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 21,63 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 36 005 € vuodessa, noin 3 000 € kuukaudessa. Se on 23 % suurempi kuin Helsingissä ja 37 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 1 790 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 6 % työpaikoista (Helsingissä 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    26 %

    Helsingin 83 alueesta 2. suurin

    Helsinki 18 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    67 %

    Helsingin 83 alueesta 5. suurin

    Helsinki 48 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    36 005 €

    Helsingin 83 alueesta 12. suurin

    Helsinki 29 159 €

  • Kaksion neliöhinta

    6 157 €

    Helsingin 68 alueesta 13. korkein

    Helsinki 4 809 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
6 157 €
−2,5 % vuodesta 2020
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
21,63 €
Luku alueelta Helsinki 2
Helsinki21,08 €
Asukkaat
9 280
+9,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä46,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 005 €
+34,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 3 000 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
43 %
5 048 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
67 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 6 157 €, 28 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

6 157 €

Postinumeroalue 00330
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 10 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

21,63 €

Luku alueelta Helsinki 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Munkkiniemi6 157 €Helsinki 4 809 €
4 488 € – 6 131 €Luku alueelta Helsinki 2, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
23,7 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
4,2 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
898–1 149 €
Luku alueelta Helsinki 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,7 %−3,3 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 2) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: 65 vuotta täyttäneet.

  • Kaksion neliöhinta13/68

    1 798 €Siltamäki
    Helsinki 4 809 €Munkkiniemi 6 157 €
    7 966 €Kalasatama - Sompasaari
    1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - Sompasaari
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani12/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Munkkiniemi 36 005 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet65/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Munkkiniemi 43 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat63/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Munkkiniemi 22 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet2/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Munkkiniemi 26 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet48/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Munkkiniemi 19 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto5/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Munkkiniemi 67 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys71/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Munkkiniemi 7 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko23/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Munkkiniemi 70,6 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 26 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Helsingissä 18 %). Osuus on Helsingin alueista 2. suurin.

MunkkiniemiHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 26 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (19 %).

  • Munkkiniemi46 %26 %14 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset46 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset26 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
46,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
7 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
1,8
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
39,2 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

56 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 43 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla).

  • Munkkiniemi56 %43 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto56 %
  • Vuokra-asunto43 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (70,6 m² ja 62,6 m²).

  • Munkkiniemi96 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot96 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot4 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 19 %.

MunkkiniemiHelsinki

  • Yksinasuvat51 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat13 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet19 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita44 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt37 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
70,6 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
5 660
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 67 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Munkkiniemi11 %11 %11 %26 %41 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon11 %
  • Ylioppilastutkinto11 %
  • Ammatillinen tutkinto11 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto41 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 45 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).

  • Munkkiniemi13 %41 %45 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %13 %
  • Keskimmäinen 60 %41 %
  • Ylin 20 %45 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 005 €
vuodessa, noin 3 000 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
49 370 €
vuodessa, noin 4 114 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
67 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 1 790 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 6 % työpaikoista (Helsingissä 2 %).

Suurimmat toimialat

MunkkiniemiHelsinki

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut26 %, Helsinki 15 %
  • Koulutus16 %, Helsinki 6 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Helsinki 9 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta11 %, Helsinki 11 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta9 %, Helsinki 4 %
  • Kiinteistöalan toiminta6 %, Helsinki 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 790
Työpaikkoja asukasta kohden
0,19
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Munkkiniemi97 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus3 %
  • Palvelut97 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 35 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä (31 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMunkkiniemiHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).