Alue lyhyesti
Alueella Sörnäinen - Harju (00500) asuu 11 698 ihmistä, 2 % Helsingin asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 49 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %). Osuus on Helsingin alueista suurin. Yksinasuvia on 74 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 4 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (39,4 m² ja 62,6 m²). 66 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 212 €, 8 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 17 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 20,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 21,63 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 961 € vuodessa, noin 2 163 € kuukaudessa. Se on 11 % pienempi kuin Helsingissä ja suunnilleen sama kuin koko maassa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 9 835 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rahoitus- ja vakuutustoiminta (38 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (5 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Helsingissä se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
4 %
Helsingin 83 alueesta pienin
Helsinki 19 %
16–34-vuotiaat
49 %
Helsingin 83 alueesta suurin
Helsinki 28 %
Asuntojen keskikoko
39,4 m²
Helsingin 83 alueesta pienin
Helsinki 62,6 m²
Opiskelijat
10 %
Helsingin 83 alueesta 10. suurin
Helsinki 9 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 5 212 €
- −16,6 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 21,63 €
- Luku alueelta Helsinki 2
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 11 698
- −6,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä39,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 961 €
- +26,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 163 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 66 %
- 8 660 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 212 €, 8 % enemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 17 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
5 212 €
Postinumeroalue 00500
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 21 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
21,63 €
Luku alueelta Helsinki 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 20,1 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 5,0 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 898–1 149 €
- Luku alueelta Helsinki 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,7 %−3,3 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 2) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: 16–34-vuotiaat, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Kaksion neliöhinta22/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Sörnäinen - Harju 5 212 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani73/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Sörnäinen - Harju 25 961 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet12/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Sörnäinen - Harju 66 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat1/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Sörnäinen - Harju 49 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet80/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Sörnäinen - Harju 10 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet83/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Sörnäinen - Harju 4 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto58/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Sörnäinen - Harju 45 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys29/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Sörnäinen - Harju 12 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko83/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Sörnäinen - Harju 39,4 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 49 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %). Osuus on Helsingin alueista suurin.
Sörnäinen - HarjuHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 62 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Sörnäinen - Harju62 %10 %11 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset62 %
- Työttömät9 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset11 %
- Lapset 0–14 v.3 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 39,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 1,3
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 29,8 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
66 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).
- Sörnäinen - Harju33 %66 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto33 %
- Vuokra-asunto66 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (39,4 m² ja 62,6 m²).
- Sörnäinen - Harju100 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot100 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 74 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 4 %.
Sörnäinen - HarjuHelsinki
- Yksinasuvat74 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat38 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet4 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet1 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet1 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita85 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt11 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 39,4 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 9 725
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 45 % aikuisista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Sörnäinen - Harju16 %19 %19 %23 %22 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto19 %
- Ammatillinen tutkinto19 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Koko maassa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Sörnäinen - Harju22 %56 %21 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %22 %
- Keskimmäinen 60 %56 %
- Ylin 20 %21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 961 €
- vuodessa, noin 2 163 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 852 €
- vuodessa, noin 2 488 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 9 835 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rahoitus- ja vakuutustoiminta (38 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (5 %).
Suurimmat toimialat
Sörnäinen - HarjuHelsinki
- Rahoitus- ja vakuutustoiminta38 %, Helsinki 5 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus12 %, Helsinki 8 %
- Informaatio ja viestintä9 %, Helsinki 11 %
- Muu palvelutoiminta9 %, Helsinki 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Helsinki 11 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Helsinki 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 9 835
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,84
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Sörnäinen - Harju98 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus2 %
- Palvelut98 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Helsingissä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä (31 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).