Alue lyhyesti
Alueella Kontula - Vesala - Kivikko (00940) asuu 26 432 ihmistä, 4 % Helsingin asukkaista. Asukasmäärä on Helsingin alueista suurin. Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista. Kotitalouksista 49 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (89 %). Asuntojen keskikoko on 63,3 m². 67 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 108 €, 56 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 16 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,43 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 045 € vuodessa, noin 1 920 € kuukaudessa. Se on 21 % pienempi kuin Helsingissä ja 13 % pienempi kuin koko maassa. Tulot ovat Helsingin alueista pienimmät. Työvoimasta 23 % on työttömänä, enemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 3 761 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (34 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (15 %).
Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työttömyys
23 %
Helsingin 83 alueesta suurin
Helsinki 12 %
Asukkaat
26 432
Helsingin 83 alueesta suurin
Korkea-asteen tutkinto
23 %
Helsingin 83 alueesta 2. pienin
Helsinki 48 %
Kaksion neliöhinta
2 108 €
Helsingin 68 alueesta 4. matalin
Helsinki 4 809 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 108 €
- −15,7 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,43 €
- Luku alueelta Helsinki 4
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 26 432
- +3,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 045 €
- +20,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 920 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 67 %
- 12 957 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 108 €, 56 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 16 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 108 €
Postinumeroalue 00940
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 20 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,43 €
Luku alueelta Helsinki 4
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 10,7 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 9,4 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 800–947 €
- Luku alueelta Helsinki 4, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,2 %−4,4 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 4) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.
Kaksion neliöhinta65/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Kontula - Vesala - Kivikko 2 108 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani83/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Kontula - Vesala - Kivikko 23 045 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet10/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Kontula - Vesala - Kivikko 67 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat46/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Kontula - Vesala - Kivikko 25 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet38/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Kontula - Vesala - Kivikko 18 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet30/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Kontula - Vesala - Kivikko 22 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto82/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Kontula - Vesala - Kivikko 23 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys1/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Kontula - Vesala - Kivikko 23 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko38/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Kontula - Vesala - Kivikko 63,3 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Helsingin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista.
Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 36 % asukkaista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Kontula - Vesala - Kivikko36 %11 %10 %20 %16 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset36 %
- Työttömät11 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 23 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 2,0
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 31,4 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
67 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).
- Kontula - Vesala - Kivikko33 %67 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto33 %
- Vuokra-asunto67 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (89 %). Asuntojen keskikoko on 63,3 m².
- Kontula - Vesala - Kivikko89 %11 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot89 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot11 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 49 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki
- Yksinasuvat49 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet22 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita50 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt29 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 63,3 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 14 352
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 23 % aikuisista, vähemmän kuin Helsingissä (48 %). Osuus on Helsingin alueista 2. pienin.
- Kontula - Vesala - Kivikko41 %30 %14 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon41 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto30 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste14 %
- Ylempi korkeakoulututkinto8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).
- Kontula - Vesala - Kivikko27 %62 %11 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %27 %
- Keskimmäinen 60 %62 %
- Ylin 20 %11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 045 €
- vuodessa, noin 1 920 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 133 €
- vuodessa, noin 2 678 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 3 761 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (34 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (15 %).
Suurimmat toimialat
Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki
- Terveys- ja sosiaalipalvelut34 %, Helsinki 15 %
- Kuljetus ja varastointi10 %, Helsinki 4 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Helsinki 9 %
- Koulutus8 %, Helsinki 6 %
- Teollisuus8 %, Helsinki 5 %
- Rakentaminen7 %, Helsinki 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 761
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,14
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Kontula - Vesala - Kivikko17 %83 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus17 %
- Palvelut83 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 21 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä (31 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).