Asumisvalinta

Tammisalo

00830 · Helsinki · Uusimaa

00830 Tammisalo

Alue lyhyesti

Alueella Tammisalo (00830) asuu 2 329 ihmistä, alle 1 % Helsingin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 34 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %). Lapsiperheitä on 34 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 27 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (108,8 m² ja 62,6 m²). 89 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 10 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Helsingin alueista 3. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 512 € on hinta-alueelta Helsinki 3. Hinta vastaa 16,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 42 006 € vuodessa, noin 3 500 € kuukaudessa. Se on 44 % suurempi kuin Helsingissä ja 59 % suurempi kuin koko maassa. Tulot ovat Helsingin alueista suurimmat. Työvoimasta 5 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 113 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 9 % työpaikoista (Helsingissä 3 %).

Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    11 %

    Helsingin 83 alueesta pienin

    Helsinki 28 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    69 %

    Helsingin 83 alueesta suurin

    Helsinki 48 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    42 006 €

    Helsingin 83 alueesta suurin

    Helsinki 29 159 €

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,05

    Helsingin 83 alueesta 2. pienin

    Helsinki 0,63

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 512 €
Luku alueelta Helsinki 3
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
18,14 €
Luku alueelta Helsinki 3
Helsinki21,08 €
Asukkaat
2 329
+3,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
42 006 €
+36,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 3 500 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
10 %
953 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
69 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 512 € on hinta-alueelta Helsinki 3. Hinta vastaa 16,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.

Neliöhinta

3 512 €

Luku alueelta Helsinki 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 94 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

18,14 €

Luku alueelta Helsinki 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Tammisalo3 512 €Helsinki 4 809 €
2 826 € – 3 918 €Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
16,1 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
6,2 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
818–966 €
Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,3 %−2,2 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 3) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 6 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, korkea-asteen tutkinto, työttömyys, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani1/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Tammisalo 42 006 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet81/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Tammisalo 10 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat83/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Tammisalo 11 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet10/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Tammisalo 23 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet6/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Tammisalo 34 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto1/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Tammisalo 69 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys82/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Tammisalo 5 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko3/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Tammisalo 108,8 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 34 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %).

TammisaloHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 20 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (14 %).

  • Tammisalo44 %22 %20 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät2 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset22 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
5 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
2,4
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
45,7 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

89 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 10 % vuokralla (Helsingissä 54 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Helsingin alueista 3. pienin.

  • Tammisalo89 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto89 %
  • Vuokra-asunto10 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (108,8 m² ja 62,6 m²).

  • Tammisalo19 %81 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot19 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot81 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 34 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 27 %.

TammisaloHelsinki

  • Yksinasuvat27 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet34 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita31 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt37 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
108,8 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
1 018
Kesämökit
40

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 69 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %). Osuus on Helsingin alueista suurin.

  • Tammisalo10 %11 %25 %44 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon10 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto11 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto44 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 56 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).

  • Tammisalo12 %32 %56 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %12 %
  • Keskimmäinen 60 %32 %
  • Ylin 20 %56 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
42 006 €
vuodessa, noin 3 500 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
83 937 €
vuodessa, noin 6 995 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
69 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 113 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 9 % työpaikoista (Helsingissä 3 %).

Suurimmat toimialat

TammisaloHelsinki

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut31 %, Helsinki 15 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta22 %, Helsinki 11 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys9 %, Helsinki 3 %
  • Informaatio ja viestintä6 %, Helsinki 11 %
  • Rakentaminen5 %, Helsinki 4 %
  • Rahoitus- ja vakuutustoiminta4 %, Helsinki 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
113
Työpaikkoja asukasta kohden
0,05
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Tammisalo92 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus8 %
  • Palvelut92 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 37 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä (31 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTammisaloHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).