Asumisvalinta

Veräjämäki

00650 · Helsinki · Uusimaa

00650 Veräjämäki

Alue lyhyesti

Alueella Veräjämäki (00650) asuu 5 145 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %). Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 45 %.

Asunnoista 79 % on kerrostaloissa ja 21 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (69,4 m² ja 62,6 m²). 57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 072 €, 15 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on noussut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 18,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,14 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 719 € vuodessa, noin 2 560 € kuukaudessa. Se on 5 % suurempi kuin Helsingissä ja 17 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 379 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (42 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 12 % työpaikoista (Helsingissä 4 %).

Asukasmäärä on kasvanut 21 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,07

    Helsingin 83 alueesta 6. pienin

    Helsinki 0,63

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
4 072 €
+10,2 % vuodesta 2020
Helsinki4 809 €
Kaksion vuokra / m²
18,14 €
Luku alueelta Helsinki 3
Helsinki21,08 €
Asukkaat
5 145
+21,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 719 €
+27,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 560 € kuukaudessa
Helsinki29 159 €
Koko maa26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
57 %
2 567 taloudesta
Helsinki54 %
Koko maa38 %
Korkea-asteen tutkinto
53 %
18 vuotta täyttäneistä
Helsinki48 %
Koko maa36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 072 €, 15 % vähemmän kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on noussut 10 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

4 072 €

Postinumeroalue 00650
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

18,14 €

Luku alueelta Helsinki 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Helsinki: 21,08 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Veräjämäki4 072 €Helsinki 4 809 €
2 826 € – 3 918 €Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
18,7 vuotta
Helsinki: 19,0
Bruttovuokratuotto
5,3 %
Helsinki: 5,3 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
818–966 €
Luku alueelta Helsinki 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,3 %−2,2 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
Hintaindeksin (Helsinki 3) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta35/68

    1 798 €Siltamäki
    Helsinki 4 809 €Veräjämäki 4 072 €
    7 966 €Kalasatama - Sompasaari
    1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - Sompasaari
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani38/83

    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko
    Helsinki 29 159 €Veräjämäki 30 719 €
    42 006 €Tammisalo
    23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €Tammisalo
  • Vuokralla asuvat taloudet32/83

    7 %Paloheinä
    Helsinki 54 %Veräjämäki 57 %
    87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
    7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • 16–34-vuotiaat33/83

    11 %Tammisalo
    Helsinki 28 %Veräjämäki 28 %
    49 %Sörnäinen - Harju
    11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju
  • 65 vuotta täyttäneet63/83

    2 %Santahamina
    Helsinki 18 %Veräjämäki 16 %
    26 %Tapaninvainio
    2 %Santahamina26 %Tapaninvainio
  • Lapsiperheet22/83

    4 %Sörnäinen - Harju
    Helsinki 19 %Veräjämäki 24 %
    38 %Torpparinmäki
    4 %Sörnäinen - Harju38 %Torpparinmäki
  • Korkea-asteen tutkinto36/83

    21 %Jakomäki - Alppikylä
    Helsinki 48 %Veräjämäki 53 %
    69 %Tammisalo
    21 %Jakomäki - Alppikylä69 %Tammisalo
  • Työttömyys51/83

    4 %Santahamina
    Helsinki 12 %Veräjämäki 9 %
    23 %Kontula - Vesala - Kivikko
    4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - Kivikko
  • Asuntojen keskikoko26/83

    39,4 m²Sörnäinen - Harju
    Helsinki 62,6 m²Veräjämäki 69,4 m²
    161,2 m²Östersundom
    39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Helsingissä 19 %).

VeräjämäkiHelsinki

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 17 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (14 %).

  • Veräjämäki50 %17 %17 %
  • Helsinki48 %19 %14 %
  • Koko maa43 %26 %15 %

  • Työlliset50 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset17 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Helsinki: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Helsinki: 12 %
Talouden koko
2,0
Helsinki: 1,8
Asumisväljyys
35,0 m²
Helsinki: 34,3 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).

  • Veräjämäki42 %57 %
  • Helsinki45 %54 %
  • Koko maa61 %38 %

  • Omistusasunto42 %
  • Vuokra-asunto57 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 79 % on kerrostaloissa ja 21 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Helsingissä (69,4 m² ja 62,6 m²).

  • Veräjämäki79 %21 %
  • Helsinki87 %12 %
  • Koko maa48 %50 %

  • Kerrostalot79 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot21 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Helsingissä 19 %) ja yksinasuvia 45 %.

VeräjämäkiHelsinki

  • Yksinasuvat45 %, Helsinki 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat14 %, Helsinki 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Helsinki 6 %
  • Lapsitaloudet24 %, Helsinki 19 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Helsinki 5 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Helsinki 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Helsinki 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Helsinki 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
69,4 m²
Helsinki: 62,6 m²
Asunnot
2 739
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 53 % aikuisista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).

  • Veräjämäki17 %11 %19 %24 %29 %
  • Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
  • Koko maa22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon17 %
  • Ylioppilastutkinto11 %
  • Ammatillinen tutkinto19 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto29 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Koko maan suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 31 % aikuisista, enemmän kuin koko maassa (20 %).

  • Veräjämäki16 %53 %31 %
  • Helsinki20 %52 %29 %
  • Koko maa20 %60 %20 %

  • Koko maan alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %53 %
  • Ylin 20 %31 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 719 €
vuodessa, noin 2 560 € kuukaudessa
Helsinki: 29 159 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
43 083 €
vuodessa, noin 3 590 € kuukaudessa
Helsinki: 39 597 €
Korkea-asteen tutkinto
53 %
Helsinki: 48 %

Työpaikat

Alueella on 379 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (42 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 12 % työpaikoista (Helsingissä 4 %).

Suurimmat toimialat

VeräjämäkiHelsinki

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut42 %, Helsinki 15 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta20 %, Helsinki 11 %
  • Rakentaminen12 %, Helsinki 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Helsinki 9 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Helsinki 4 %
  • Muu palvelutoiminta4 %, Helsinki 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
379
Työpaikkoja asukasta kohden
0,07
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Helsinki: 0,63

Toimialaryhmät

  • Veräjämäki13 %87 %
  • Helsinki90 %
  • Koko maa20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus13 %
  • Palvelut87 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 21 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Helsingissä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVeräjämäkiHelsinkiKoko maa

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).