Alue lyhyesti
Alueella Vallila - Hermanni (00550) asuu 8 808 ihmistä, 1 % Helsingin asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %). Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (45,9 m² ja 62,6 m²). 65 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 875 €, suunnilleen sama kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 18,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 21,63 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 455 € vuodessa, noin 2 288 € kuukaudessa. Se on 6 % pienempi kuin Helsingissä ja 4 % suurempi kuin koko maassa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Helsingissä (12 %). Alueella on 2 270 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (26 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (6 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Helsingissä se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Opiskelijat
11 %
Helsingin 83 alueesta 5. suurin
Helsinki 9 %
Asuntojen keskikoko
45,9 m²
Helsingin 83 alueesta 5. pienin
Helsinki 62,6 m²
Yksinasuvat
63 %
Helsingin 83 alueesta 6. suurin
Helsinki 51 %
16–34-vuotiaat
39 %
Helsingin 83 alueesta 7. suurin
Helsinki 28 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 4 875 €
- −14,2 % vuodesta 2020
- Helsinki4 809 €
- Kaksion vuokra / m²
- 21,63 €
- Luku alueelta Helsinki 2
- Helsinki21,08 €
- Asukkaat
- 8 808
- −2,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä39,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 455 €
- +39,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 288 € kuukaudessa
- Helsinki29 159 €
- Koko maa26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 65 %
- 5 734 taloudesta
- Helsinki54 %
- Koko maa38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 50 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Helsinki48 %
- Koko maa36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 875 €, suunnilleen sama kuin Helsingissä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
4 875 €
Postinumeroalue 00550
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 17 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
21,63 €
Luku alueelta Helsinki 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Helsinki: 21,08 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 18,8 vuotta
- Helsinki: 19,0
- Bruttovuokratuotto
- 5,3 %
- Helsinki: 5,3 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 898–1 149 €
- Luku alueelta Helsinki 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,7 %−3,3 %Vuokra+0,6 %+0,1 %
- Hintaindeksin (Helsinki 2) ja vuokraindeksin (Helsinki) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Helsingin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta24/68
1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariHelsinki 4 809 €Vallila - Hermanni 4 875 €1 798 €Siltamäki7 966 €Kalasatama - SompasaariKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani65/83
23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloHelsinki 29 159 €Vallila - Hermanni 27 455 €23 045 €Kontula - Vesala - Kivikko42 006 €TammisaloVuokralla asuvat taloudet17/83
7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - RoihupeltoHelsinki 54 %Vallila - Hermanni 65 %7 %Paloheinä87 %Keski-Herttoniemi - Roihupelto16–34-vuotiaat7/83
11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - HarjuHelsinki 28 %Vallila - Hermanni 39 %11 %Tammisalo49 %Sörnäinen - Harju65 vuotta täyttäneet76/83
2 %Santahamina26 %TapaninvainioHelsinki 18 %Vallila - Hermanni 12 %2 %Santahamina26 %TapaninvainioLapsiperheet78/83
4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiHelsinki 19 %Vallila - Hermanni 12 %4 %Sörnäinen - Harju38 %TorpparinmäkiKorkea-asteen tutkinto47/83
21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloHelsinki 48 %Vallila - Hermanni 50 %21 %Jakomäki - Alppikylä69 %TammisaloTyöttömyys32/83
4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoHelsinki 12 %Vallila - Hermanni 12 %4 %Santahamina23 %Kontula - Vesala - KivikkoAsuntojen keskikoko79/83
39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²ÖstersundomHelsinki 62,6 m²Vallila - Hermanni 45,9 m²39,4 m²Sörnäinen - Harju161,2 m²Östersundom
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Helsingissä 28 %).
Vallila - HermanniHelsinki
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 56 % asukkaista, enemmän kuin Helsingissä (48 %).
- Vallila - Hermanni56 %11 %13 %
- Helsinki48 %19 %14 %
- Koko maa43 %26 %15 %
- Työlliset56 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset13 %
- Lapset 0–14 v.9 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 39,0
- Helsinki: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Helsinki: 12 %
- Talouden koko
- 1,5
- Helsinki: 1,8
- Asumisväljyys
- 30,3 m²
- Helsinki: 34,3 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
65 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Helsingissä (54 %).
- Vallila - Hermanni35 %65 %
- Helsinki45 %54 %
- Koko maa61 %38 %
- Omistusasunto35 %
- Vuokra-asunto65 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Helsingissä (45,9 m² ja 62,6 m²).
- Vallila - Hermanni100 %
- Helsinki87 %12 %
- Koko maa48 %50 %
- Kerrostalot100 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.
Vallila - HermanniHelsinki
- Yksinasuvat63 %, Helsinki 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat26 %, Helsinki 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Helsinki 6 %
- Lapsitaloudet12 %, Helsinki 19 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Helsinki 5 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Helsinki 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita73 %, Helsinki 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt16 %, Helsinki 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 45,9 m²
- Helsinki: 62,6 m²
- Asunnot
- 6 460
- Kesämökit
- 6
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 50 % aikuisista, saman verran kuin Helsingissä (48 %).
- Vallila - Hermanni16 %14 %20 %25 %25 %
- Helsinki21 %11 %20 %23 %25 %
- Koko maa22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto14 %
- Ammatillinen tutkinto20 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Koko maan pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Koko maassa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Vallila - Hermanni22 %55 %23 %
- Helsinki20 %52 %29 %
- Koko maa20 %60 %20 %
- Koko maan alin 20 %22 %
- Keskimmäinen 60 %55 %
- Ylin 20 %23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista koko maan tulokymmenysten mukaan. Koko maassa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 455 €
- vuodessa, noin 2 288 € kuukaudessa
- Helsinki: 29 159 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 458 €
- vuodessa, noin 2 705 € kuukaudessa
- Helsinki: 39 597 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 50 %
- Helsinki: 48 %
Työpaikat
Alueella on 2 270 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (26 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Helsingissä (6 %).
Suurimmat toimialat
Vallila - HermanniHelsinki
- Koulutus26 %, Helsinki 6 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16 %, Helsinki 15 %
- Kuljetus ja varastointi12 %, Helsinki 4 %
- Muu palvelutoiminta10 %, Helsinki 4 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Helsinki 9 %
- Taiteet, viihde ja virkistys7 %, Helsinki 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 270
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,26
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Helsinki: 0,63
Toimialaryhmät
- Vallila - Hermanni96 %
- Helsinki90 %
- Koko maa20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus4 %
- Palvelut96 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Helsingissä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 39 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Helsingissä (31 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).