Alue lyhyesti
Alueella Ylästö (01690) asuu 5 485 ihmistä, 2 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 46 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Osuus on Vantaan alueista suurin. Lapsiperheitä on 46 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 15 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (105,1 m² ja 68,8 m²). 84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 563 € on hinta-alueelta Vantaa 1. Hinta vastaa 16,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 37 792 € vuodessa, noin 3 149 € kuukaudessa. Se on 36 % suurempi kuin Vantaalla ja 43 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Vantaan alueista suurimmat. Työvoimasta 5 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 458 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 21 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).
Asukasmäärä on kasvanut 18 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
46 %
Vantaan 35 alueesta suurin
Vantaa 23 %
Korkea-asteen tutkinto
57 %
Vantaan 35 alueesta suurin
Vantaa 33 %
Työttömyys
5 %
Vantaan 35 alueesta pienin
Vantaa 13 %
Pientaloasunnot
97 %
Vantaan 35 alueesta 4. suurin
Vantaa 32 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 563 €
- Luku alueelta Vantaa 1
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 18,38 €
- Luku alueelta Vantaa 1
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 5 485
- +18,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä37,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 37 792 €
- +29,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 3 149 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 15 %
- 1 947 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 57 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 563 € on hinta-alueelta Vantaa 1. Hinta vastaa 16,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.
Neliöhinta
3 563 €
Luku alueelta Vantaa 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 23 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
18,38 €
Luku alueelta Vantaa 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 16,2 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 6,2 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 799–945 €
- Luku alueelta Vantaa 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−0,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 1) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, lapsiperheet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani1/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Ylästö 37 792 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet28/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Ylästö 15 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat32/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Ylästö 17 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet29/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Ylästö 11 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet1/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Ylästö 46 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto1/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Ylästö 57 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys35/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Ylästö 5 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko5/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Ylästö 105,1 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 46 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Osuus on Vantaan alueista suurin.
YlästöVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 23 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (16 %).
- Ylästö52 %11 %23 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset52 %
- Työttömät3 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset11 %
- Lapset 0–14 v.23 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 37,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 5 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 2,8
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 37,5 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).
- Ylästö84 %15 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto84 %
- Vuokra-asunto15 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (105,1 m² ja 68,8 m²).
- Ylästö97 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot3 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot97 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 46 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 15 %.
YlästöVantaa
- Yksinasuvat15 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet46 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt20 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 105,1 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 2 003
- Kesämökit
- 8
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 57 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %). Osuus on Vantaan alueista suurin.
- Ylästö13 %22 %31 %26 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon13 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto22 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste31 %
- Ylempi korkeakoulututkinto26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 48 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Ylästö12 %40 %48 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %12 %
- Keskimmäinen 60 %40 %
- Ylin 20 %48 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 37 792 €
- vuodessa, noin 3 149 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 78 106 €
- vuodessa, noin 6 509 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 57 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alueella on 458 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 21 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).
Suurimmat toimialat
YlästöVantaa
- Koulutus21 %, Vantaa 4 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Vantaa 11 %
- Hallinto- ja tukipalvelut19 %, Vantaa 11 %
- Rakentaminen9 %, Vantaa 10 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta9 %, Vantaa 5 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Vantaa 18 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 458
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,08
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Ylästö90 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus9 %
- Palvelut90 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 18 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla (20 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).