Alue lyhyesti
Alueella Myyrmäki (01600) asuu 19 159 ihmistä, 8 % Vantaan asukkaista. Asukasmäärä on Vantaan alueista 2. suurin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 22 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Vantaalla 16 %). Osuus on Vantaan alueista 3. suurin. Yksinasuvia on 55 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (57,8 m² ja 68,8 m²). 55 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 118 €, 21 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 21 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 11,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 475 € vuodessa, noin 2 123 € kuukaudessa. Se on 8 % pienempi kuin Vantaalla ja 3 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 5 829 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 11 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).
Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Pientaloasunnot
1 %
Vantaan 35 alueesta 2. pienin
Vantaa 32 %
Yksinasuvat
55 %
Vantaan 35 alueesta 2. suurin
Vantaa 45 %
Opiskelijat
10 %
Vantaan 35 alueesta 2. suurin
Vantaa 8 %
Asukkaat
19 159
Vantaan 35 alueesta 2. suurin
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 118 €
- −21,4 % vuodesta 2020
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,11 €
- Luku alueelta Vantaa 3
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 19 159
- +19,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 475 €
- +17,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 123 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 55 %
- 10 641 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 118 €, 21 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 21 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 118 €
Postinumeroalue 01600
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 19 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,7 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 8,6 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 765–890 €
- Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, työttömyys.
Kaksion neliöhinta11/20
1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoVantaa 2 694 €Myyrmäki 2 118 €1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani32/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Myyrmäki 25 475 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet9/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Myyrmäki 55 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat8/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Myyrmäki 29 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet3/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Myyrmäki 22 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet33/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Myyrmäki 17 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto26/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Myyrmäki 31 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys3/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Myyrmäki 17 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko30/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Myyrmäki 57,8 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 22 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Vantaalla 16 %). Osuus on Vantaan alueista 3. suurin.
MyyrmäkiVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 40 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (47 %).
- Myyrmäki40 %23 %14 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset40 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset23 %
- Lapset 0–14 v.14 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 17 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 1,8
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 32,6 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
55 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %).
- Myyrmäki44 %55 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto44 %
- Vuokra-asunto55 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (57,8 m² ja 68,8 m²).
- Myyrmäki99 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot99 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot1 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 55 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
MyyrmäkiVantaa
- Yksinasuvat55 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat16 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet17 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 57,8 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 11 849
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, saman verran kuin Vantaalla (33 %).
- Myyrmäki33 %28 %22 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon33 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto28 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 15 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Myyrmäki22 %63 %15 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %22 %
- Keskimmäinen 60 %63 %
- Ylin 20 %15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 475 €
- vuodessa, noin 2 123 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 340 €
- vuodessa, noin 2 778 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alueella on 5 829 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 11 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).
Suurimmat toimialat
MyyrmäkiVantaa
- Terveys- ja sosiaalipalvelut29 %, Vantaa 11 %
- Hallinto- ja tukipalvelut19 %, Vantaa 11 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa14 %, Vantaa 18 %
- Koulutus11 %, Vantaa 4 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Vantaa 4 %
- Taiteet, viihde ja virkistys4 %, Vantaa 1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 5 829
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,30
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Myyrmäki95 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus5 %
- Palvelut95 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 17 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).