Asumisvalinta

Kaivoksela

01610 · Vantaa · Uusimaa

01610 Kaivoksela

Alue lyhyesti

Alueella Kaivoksela (01610) asuu 5 853 ihmistä, 2 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 30 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista. Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (57,2 m² ja 68,8 m²). 53 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 236 €, 17 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 30 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 456 € vuodessa, noin 2 288 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Vantaalla ja 4 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 3 120 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (36 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (10 %).

Asukasmäärä on kasvanut 36 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Lapsiperheet

    15 %

    Vantaan 35 alueesta pienin

    Vantaa 23 %

  • Pientaloasunnot

    9 %

    Vantaan 35 alueesta 4. pienin

    Vantaa 32 %

  • 16–34-vuotiaat

    30 %

    Vantaan 35 alueesta 6. suurin

    Vantaa 26 %

  • Opiskelijat

    7 %

    Vantaan 35 alueesta 6. pienin

    Vantaa 8 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 236 €
−29,9 % vuodesta 2020
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Vantaa16,85 €
Asukkaat
5 853
+35,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 456 €
+19,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 288 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
53 %
3 427 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
35 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 236 €, 17 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 30 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 236 €

Postinumeroalue 01610
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 32 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,67 €

Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kaivoksela2 236 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
8,9 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
759–895 €
Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: lapsiperheet.

  • Kaksion neliöhinta9/20

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €Kaivoksela 2 236 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani26/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Kaivoksela 27 456 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet10/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Kaivoksela 53 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat6/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Kaivoksela 30 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet19/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Kaivoksela 17 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet35/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Kaivoksela 15 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto18/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Kaivoksela 35 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys10/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Kaivoksela 14 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko32/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Kaivoksela 57,2 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 30 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista.

KaivokselaVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 12 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (16 %).

  • Kaivoksela50 %18 %12 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset50 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset18 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
14 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
1,7
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
34,1 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

53 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %).

  • Kaivoksela46 %53 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto46 %
  • Vuokra-asunto53 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (57,2 m² ja 68,8 m²).

  • Kaivoksela91 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot91 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot9 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.

KaivokselaVantaa

  • Yksinasuvat57 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat20 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet15 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita64 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt22 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
57,2 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
3 820
Kesämökit
3

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 35 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Kaivoksela26 %30 %23 %12 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon26 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto30 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kaivoksela19 %62 %19 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 456 €
vuodessa, noin 2 288 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 816 €
vuodessa, noin 2 901 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
35 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 3 120 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (36 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (10 %).

Suurimmat toimialat

KaivokselaVantaa

  • Rakentaminen36 %, Vantaa 10 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa22 %, Vantaa 18 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta14 %, Vantaa 5 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut6 %, Vantaa 11 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut5 %, Vantaa 11 %
  • Kuljetus ja varastointi5 %, Vantaa 16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 120
Työpaikkoja asukasta kohden
0,53
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Kaivoksela38 %62 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus38 %
  • Palvelut62 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 36 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKaivokselaVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).