Asumisvalinta

Hämeenkylä

01630 · Vantaa · Uusimaa

01630 Hämeenkylä

Alue lyhyesti

Alueella Hämeenkylä (01630) asuu 2 101 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 27 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (88,2 m² ja 68,8 m²). 83 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 16 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 34 137 € vuodessa, noin 2 845 € kuukaudessa. Se on 23 % suurempi kuin Vantaalla ja 30 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Vantaan alueista 3. suurimmat. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 328 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 19 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    51 %

    Vantaan 35 alueesta 2. suurin

    Vantaa 33 %

  • Työttömyys

    6 %

    Vantaan 35 alueesta 3. pienin

    Vantaa 13 %

  • Opiskelijat

    6 %

    Vantaan 35 alueesta 3. pienin

    Vantaa 8 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    21 %

    Vantaan 35 alueesta 4. suurin

    Vantaa 16 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 556 €
Luku alueelta Vantaa
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Vantaa16,85 €
Asukkaat
2 101
+0,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 137 €
+24,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 845 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
16 %
907 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
51 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 556 €

Luku alueelta Vantaa
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 122 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,67 €

Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Hämeenkylä2 556 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,8 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
7,8 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
759–895 €
Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani3/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Hämeenkylä 34 137 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet26/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Hämeenkylä 16 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat27/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Hämeenkylä 19 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet4/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Hämeenkylä 21 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet9/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Hämeenkylä 31 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto2/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Hämeenkylä 51 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys33/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Hämeenkylä 6 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko13/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Hämeenkylä 88,2 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %).

HämeenkyläVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työttömiä on 3 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (7 %).

  • Hämeenkylä49 %21 %19 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset49 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset21 %
  • Lapset 0–14 v.19 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
6 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,3
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
38,3 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

83 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 16 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Hämeenkylä83 %16 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto83 %
  • Vuokra-asunto16 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (88,2 m² ja 68,8 m²).

  • Hämeenkylä91 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot8 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot91 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 27 %.

HämeenkyläVantaa

  • Yksinasuvat27 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat4 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet31 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita38 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt32 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
88,2 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
945
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %). Osuus on Vantaan alueista 2. suurin.

  • Hämeenkylä14 %27 %32 %19 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon14 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto27 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste32 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 36 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Hämeenkylä54 %36 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %10 %
  • Keskimmäinen 60 %54 %
  • Ylin 20 %36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 137 €
vuodessa, noin 2 845 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
61 469 €
vuodessa, noin 5 122 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
51 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 328 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 19 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).

Suurimmat toimialat

HämeenkyläVantaa

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut28 %, Vantaa 11 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta19 %, Vantaa 4 %
  • Kuljetus ja varastointi16 %, Vantaa 16 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa15 %, Vantaa 18 %
  • Muu palvelutoiminta8 %, Vantaa 2 %
  • Rakentaminen6 %, Vantaa 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
328
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Hämeenkylä94 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus6 %
  • Palvelut94 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla (20 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniHämeenkyläVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).