Alue lyhyesti
Alueella Nikinmäki (01490) asuu 4 620 ihmistä, 2 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 41 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Osuus on Vantaan alueista 2. suurin. Lapsiperheitä on 41 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 17 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (111,7 m² ja 68,8 m²). 90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista 2. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 34 171 € vuodessa, noin 2 848 € kuukaudessa. Se on 23 % suurempi kuin Vantaalla ja 30 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Vantaan alueista 2. suurimmat. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 576 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (29 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (10 %).
Asukasmäärä on kasvanut 16 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Vuokralla asuvat taloudet
9 %
Vantaan 35 alueesta 2. pienin
Vantaa 49 %
Lapsiperheet
41 %
Vantaan 35 alueesta 2. suurin
Vantaa 23 %
Työttömyys
6 %
Vantaan 35 alueesta 2. pienin
Vantaa 13 %
Asuntojen keskikoko
111,7 m²
Vantaan 35 alueesta 3. suurin
Vantaa 68,8 m²
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 556 €
- Luku alueelta Vantaa
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,67 €
- Luku alueelta Vantaa 2
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 4 620
- +15,8 % vuodesta 2014
- Keski-ikä37,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 171 €
- +23,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 848 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 9 %
- 1 676 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 43 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 556 €
Luku alueelta Vantaa
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 122 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,8 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 7,8 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 759–895 €
- Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, lapsiperheet, työttömyys, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani2/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Nikinmäki 34 171 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet34/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Nikinmäki 9 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat26/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Nikinmäki 19 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet30/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Nikinmäki 11 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet2/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Nikinmäki 41 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto5/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Nikinmäki 43 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys34/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Nikinmäki 6 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko3/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Nikinmäki 111,7 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 41 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Osuus on Vantaan alueista 2. suurin.
NikinmäkiVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 22 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (16 %).
- Nikinmäki52 %11 %22 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset52 %
- Työttömät3 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset11 %
- Lapset 0–14 v.22 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 37,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 6 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 2,8
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 40,9 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista 2. pienin.
- Nikinmäki90 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto90 %
- Vuokra-asunto9 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (111,7 m² ja 68,8 m²).
- Nikinmäki96 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot3 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot96 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 41 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 17 %.
NikinmäkiVantaa
- Yksinasuvat17 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet41 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet9 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita39 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt21 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 111,7 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 1 766
- Kesämökit
- 16
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).
- Nikinmäki18 %30 %27 %17 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto30 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 38 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Nikinmäki15 %47 %38 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %47 %
- Ylin 20 %38 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 171 €
- vuodessa, noin 2 848 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 70 537 €
- vuodessa, noin 5 878 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 43 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alueella on 576 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (29 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (10 %).
Suurimmat toimialat
NikinmäkiVantaa
- Rakentaminen29 %, Vantaa 10 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut27 %, Vantaa 11 %
- Kuljetus ja varastointi11 %, Vantaa 16 %
- Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Vantaa 11 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Vantaa 18 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Vantaa 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 576
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,12
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Nikinmäki32 %67 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus32 %
- Palvelut67 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 16 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).