Asumisvalinta

Kuusikko-Hakkila

01380 · Vantaa · Uusimaa

01380 Kuusikko-Hakkila

Alue lyhyesti

Alueella Kuusikko-Hakkila (01380) asuu 2 112 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Osuus on Vantaan alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on 38 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 20 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (95,2 m² ja 68,8 m²). 76 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 23 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 563 € on hinta-alueelta Vantaa 1. Hinta vastaa 16,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 983 € vuodessa, noin 2 749 € kuukaudessa. Se on 19 % suurempi kuin Vantaalla ja 25 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 5 288 työpaikkaa, 2,50 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    2,50

    Vantaan 35 alueesta 3. suurin

    Vantaa 0,51

  • Pientaloasunnot

    97 %

    Vantaan 35 alueesta 3. suurin

    Vantaa 32 %

  • Lapsiperheet

    38 %

    Vantaan 35 alueesta 3. suurin

    Vantaa 23 %

  • Työttömyys

    6 %

    Vantaan 35 alueesta 4. pienin

    Vantaa 13 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 563 €
Luku alueelta Vantaa 1
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
18,38 €
Luku alueelta Vantaa 1
Vantaa16,85 €
Asukkaat
2 112
+9,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä39,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 983 €
+24,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 749 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
23 %
814 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
40 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 563 € on hinta-alueelta Vantaa 1. Hinta vastaa 16,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.

Neliöhinta

3 563 €

Luku alueelta Vantaa 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 23 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

18,38 €

Luku alueelta Vantaa 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kuusikko-Hakkila3 563 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
16,2 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
6,2 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
799–945 €
Luku alueelta Vantaa 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−0,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 1) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: lapsiperheet.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani5/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Kuusikko-Hakkila 32 983 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet25/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Kuusikko-Hakkila 23 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat24/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Kuusikko-Hakkila 20 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet27/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Kuusikko-Hakkila 13 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet3/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Kuusikko-Hakkila 38 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto13/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Kuusikko-Hakkila 40 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys32/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Kuusikko-Hakkila 6 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko9/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Kuusikko-Hakkila 95,2 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Osuus on Vantaan alueista 3. suurin.

Kuusikko-HakkilaVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 52 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (47 %).

  • Kuusikko-Hakkila52 %14 %21 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset52 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset14 %
  • Lapset 0–14 v.21 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
39,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
6 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,6
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
36,9 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

76 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 23 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Kuusikko-Hakkila76 %23 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto76 %
  • Vuokra-asunto23 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (95,2 m² ja 68,8 m²).

  • Kuusikko-Hakkila97 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot2 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot97 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 38 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 20 %.

Kuusikko-HakkilaVantaa

  • Yksinasuvat20 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet38 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita39 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
95,2 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
876
Kesämökit
2

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Kuusikko-Hakkila20 %34 %26 %14 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon20 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto34 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Kuusikko-Hakkila13 %53 %35 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %13 %
  • Keskimmäinen 60 %53 %
  • Ylin 20 %35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 983 €
vuodessa, noin 2 749 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
63 776 €
vuodessa, noin 5 315 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
40 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 5 288 työpaikkaa, 2,50 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

Kuusikko-HakkilaVantaa

  • Kuljetus ja varastointi49 %, Vantaa 16 %
  • Teollisuus20 %, Vantaa 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Vantaa 18 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut6 %, Vantaa 11 %
  • Rakentaminen4 %, Vantaa 10 %
  • Vesi- ja jätehuolto4 %, Vantaa 1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
5 288
Työpaikkoja asukasta kohden
2,50
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Kuusikko-Hakkila28 %72 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus28 %
  • Palvelut72 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla (20 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKuusikko-HakkilaVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).