Alue lyhyesti
Alueella Rekola (01400) asuu 9 822 ihmistä, 4 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista. Kotitalouksista 42 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.
Asunnoista 55 % on kerrostaloissa ja 45 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (72,5 m² ja 68,8 m²). 53 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 269 €, 21 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2018. Hinta vastaa 16,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 767 € vuodessa, noin 2 314 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Vantaalla ja 5 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 3 111 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (60 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (11 %).
Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 269 €
- −6,1 % vuodesta 2018
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,67 €
- Luku alueelta Vantaa 2
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 9 822
- +20,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 767 €
- +18,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 314 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 53 %
- 4 700 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 33 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 269 €, 21 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2018.
Neliöhinta
3 269 €
Postinumeroalue 01400
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 11 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 16,3 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 6,1 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 759–895 €
- Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta6/20
1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoVantaa 2 694 €Rekola 3 269 €1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani24/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Rekola 27 767 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet11/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Rekola 53 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat16/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Rekola 24 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet11/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Rekola 18 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet22/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Rekola 23 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto22/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Rekola 33 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys15/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Rekola 13 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko20/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Rekola 72,5 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista.
RekolaVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 20 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (17 %).
- Rekola45 %20 %16 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset45 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 2,1
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 35,6 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
53 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %).
- Rekola46 %53 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto46 %
- Vuokra-asunto53 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 55 % on kerrostaloissa ja 45 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (72,5 m² ja 68,8 m²).
- Rekola55 %45 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot55 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot45 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 42 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.
RekolaVantaa
- Yksinasuvat42 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat13 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet23 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 72,5 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 5 111
- Kesämökit
- 5
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 33 % aikuisista, saman verran kuin Vantaalla (33 %).
- Rekola27 %33 %21 %11 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon27 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto33 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
- Ylempi korkeakoulututkinto11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Rekola18 %59 %22 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 767 €
- vuodessa, noin 2 314 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 41 402 €
- vuodessa, noin 3 450 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 33 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alueella on 3 111 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (60 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (11 %).
Suurimmat toimialat
RekolaVantaa
- Terveys- ja sosiaalipalvelut60 %, Vantaa 11 %
- Hallinto- ja tukipalvelut10 %, Vantaa 11 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Vantaa 18 %
- Rakentaminen7 %, Vantaa 10 %
- Koulutus5 %, Vantaa 4 %
- Kuljetus ja varastointi2 %, Vantaa 16 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 111
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,32
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Rekola92 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus8 %
- Palvelut92 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 18 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).