Alue lyhyesti
Alueella Jokiniemi (01370) asuu 7 229 ihmistä, 3 % Vantaan asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 34 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Vantaalla 26 %). Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (80 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (57,3 m² ja 68,8 m²). 69 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 063 €, 14 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 053 € vuodessa, noin 2 171 € kuukaudessa. Se on 6 % pienempi kuin Vantaalla ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 2 731 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (47 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (3 %).
Asukasmäärä on kasvanut 24 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Opiskelijat
11 %
Vantaan 35 alueesta suurin
Vantaa 8 %
Vuokralla asuvat taloudet
69 %
Vantaan 35 alueesta 4. suurin
Vantaa 49 %
16–34-vuotiaat
34 %
Vantaan 35 alueesta 4. suurin
Vantaa 26 %
Asuntojen keskikoko
57,3 m²
Vantaan 35 alueesta 5. pienin
Vantaa 68,8 m²
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 063 €
- −10,5 % vuodesta 2020
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,67 €
- Luku alueelta Vantaa 2
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 7 229
- +24,0 % vuodesta 2014
- Keski-ikä36,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 053 €
- +19,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 171 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 69 %
- 3 796 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 063 €, 14 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 063 €
Postinumeroalue 01370
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 10 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,3 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 6,5 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 759–895 €
- Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta7/20
1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoVantaa 2 694 €Jokiniemi 3 063 €1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani30/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Jokiniemi 26 053 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet4/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Jokiniemi 69 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat4/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Jokiniemi 34 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet31/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Jokiniemi 9 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet24/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Jokiniemi 23 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto25/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Jokiniemi 31 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys9/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Jokiniemi 14 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko31/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Jokiniemi 57,3 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 34 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Vantaalla 26 %).
JokiniemiVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 10 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (17 %).
- Jokiniemi49 %11 %10 %17 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset49 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset10 %
- Lapset 0–14 v.17 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 36,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 1,9
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 30,5 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
69 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %).
- Jokiniemi30 %69 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto30 %
- Vuokra-asunto69 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (80 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (57,3 m² ja 68,8 m²).
- Jokiniemi80 %20 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot80 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot20 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.
JokiniemiVantaa
- Yksinasuvat50 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat23 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet23 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita64 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt13 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 57,3 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 4 180
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, saman verran kuin Vantaalla (33 %).
- Jokiniemi30 %29 %20 %11 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon30 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto29 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
- Ylempi korkeakoulututkinto11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Jokiniemi24 %59 %17 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %24 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 053 €
- vuodessa, noin 2 171 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 039 €
- vuodessa, noin 2 837 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alueella on 2 731 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (47 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (3 %).
Suurimmat toimialat
JokiniemiVantaa
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus47 %, Vantaa 3 %
- Koulutus16 %, Vantaa 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta13 %, Vantaa 5 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut8 %, Vantaa 11 %
- Informaatio ja viestintä5 %, Vantaa 1 %
- Rakentaminen3 %, Vantaa 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 731
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,38
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Jokiniemi96 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus4 %
- Palvelut96 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 24 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).