Asumisvalinta

Askisto

01680 · Vantaa · Uusimaa

01680 Askisto

Alue lyhyesti

Alueella Askisto (01680) asuu 2 082 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 34 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Lapsiperheitä on 34 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 19 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (103,4 m² ja 68,8 m²). 72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 059 € on hinta-alueelta Vantaa 3. Hinta vastaa 11,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 811 € vuodessa, noin 2 734 € kuukaudessa. Se on 18 % suurempi kuin Vantaalla ja 25 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 294 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (26 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 20 % työpaikoista (Vantaalla 10 %).

Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Yksinasuvat

    19 %

    Vantaan 35 alueesta 4. pienin

    Vantaa 45 %

  • Asukkaat

    2 082

    Vantaan 35 alueesta 5. pienin

  • Asuntojen keskikoko

    103,4 m²

    Vantaan 35 alueesta 6. suurin

    Vantaa 68,8 m²

  • 16–34-vuotiaat

    18 %

    Vantaan 35 alueesta 7. pienin

    Vantaa 26 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 059 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa16,85 €
Asukkaat
2 082
+2,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 811 €
+24,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 734 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
27 %
811 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
42 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 059 € on hinta-alueelta Vantaa 3. Hinta vastaa 11,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 059 €

Luku alueelta Vantaa 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,11 €

Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Askisto2 059 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,4 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
8,8 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
765–890 €
Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani7/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Askisto 32 811 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet21/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Askisto 27 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat29/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Askisto 18 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet24/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Askisto 15 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet5/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Askisto 34 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto8/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Askisto 42 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys25/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Askisto 8 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko6/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Askisto 103,4 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 34 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %).

AskistoVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 50 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (47 %).

  • Askisto50 %16 %20 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset50 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset16 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,6
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
41,0 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Askisto72 %27 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto72 %
  • Vuokra-asunto27 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (103,4 m² ja 68,8 m²).

  • Askisto93 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot7 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot93 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 34 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 19 %.

AskistoVantaa

  • Yksinasuvat19 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet34 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita41 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
103,4 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
866
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 42 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Askisto21 %31 %26 %16 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon21 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto31 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 34 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Askisto13 %53 %34 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %13 %
  • Keskimmäinen 60 %53 %
  • Ylin 20 %34 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 811 €
vuodessa, noin 2 734 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
65 853 €
vuodessa, noin 5 488 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
42 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 294 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (26 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 20 % työpaikoista (Vantaalla 10 %).

Suurimmat toimialat

AskistoVantaa

  • Kuljetus ja varastointi26 %, Vantaa 16 %
  • Rakentaminen20 %, Vantaa 10 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut16 %, Vantaa 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Vantaa 18 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Vantaa 5 %
  • Koulutus7 %, Vantaa 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
294
Työpaikkoja asukasta kohden
0,14
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Askisto22 %78 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus22 %
  • Palvelut78 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla (20 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniAskistoVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).