Asumisvalinta

Vaarala

01230 · Vantaa · Uusimaa

01230 Vaarala

Alue lyhyesti

Alueella Vaarala (01230) asuu 3 081 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 15 % asukkaista. Kotitalouksista 37 % on yksinasuvia ja 25 % lapsiperheitä.

Asunnoista 73 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 27 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (78,5 m² ja 68,8 m²). 75 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 24 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 982 €, 26 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 29 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 908 € vuodessa, noin 2 576 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Vantaalla ja 17 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 2 180 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (75 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (11 %).

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    6 %

    Vantaan 35 alueesta 2. pienin

    Vantaa 8 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,71

    Vantaan 35 alueesta 7. suurin

    Vantaa 0,51

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 982 €
−29,5 % vuodesta 2020
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Vantaa16,85 €
Asukkaat
3 081
+6,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 908 €
+22,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 576 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
24 %
1 426 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
37 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 982 €, 26 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 29 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 982 €

Postinumeroalue 01230
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 6 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,67 €

Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Vaarala1 982 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
9,9 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
10,1 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
759–895 €
Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta12/20

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €Vaarala 1 982 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani13/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Vaarala 30 908 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet24/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Vaarala 24 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat14/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Vaarala 25 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet25/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Vaarala 15 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet18/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Vaarala 25 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto16/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Vaarala 37 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys21/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Vaarala 10 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko17/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Vaarala 78,5 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 15 % asukkaista.

VaaralaVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 53 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (47 %).

  • Vaarala53 %16 %16 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset53 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset16 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,2
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
36,8 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

75 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 24 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Vaarala75 %24 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto75 %
  • Vuokra-asunto24 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 73 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 27 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (78,5 m² ja 68,8 m²).

  • Vaarala27 %73 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot27 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot73 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 37 % on yksinasuvia ja 25 % lapsiperheitä.

VaaralaVantaa

  • Yksinasuvat37 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet25 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita52 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
78,5 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
1 534
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 37 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Vaarala23 %32 %26 %11 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon23 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto32 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Vaarala16 %58 %27 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %58 %
  • Ylin 20 %27 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 908 €
vuodessa, noin 2 576 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
52 690 €
vuodessa, noin 4 391 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
37 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 2 180 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (75 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (11 %).

Suurimmat toimialat

VaaralaVantaa

  • Teollisuus75 %, Vantaa 11 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Vantaa 4 %
  • Rakentaminen5 %, Vantaa 10 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut4 %, Vantaa 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa4 %, Vantaa 18 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut2 %, Vantaa 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 180
Työpaikkoja asukasta kohden
0,71
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Vaarala80 %20 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus80 %
  • Palvelut20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVaaralaVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).