Asumisvalinta

Korso

01450 · Vantaa · Uusimaa

01450 Korso

Alue lyhyesti

Alueella Korso (01450) asuu 18 126 ihmistä, 7 % Vantaan asukkaista. Asukasmäärä on Vantaan alueista 3. suurin. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista. Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 24 % lapsiperheitä.

Asunnot jakautuvat kerrostalojen (50 %) ja pientalojen (50 %) kesken. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (75,3 m² ja 68,8 m²). 59 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 799 €, 33 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 29 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 250 € vuodessa, noin 2 354 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Vantaalla ja 7 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 3 198 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (24 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (10 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 1 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    18 126

    Vantaan 35 alueesta 3. suurin

  • Korkea-asteen tutkinto

    30 %

    Vantaan 35 alueesta 7. pienin

    Vantaa 33 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 799 €
−29,1 % vuodesta 2020
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa16,85 €
Asukkaat
18 126
−1,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 250 €
+23,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 354 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
40 %
8 692 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
30 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 799 €, 33 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 29 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 799 €

Postinumeroalue 01450
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 26 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,11 €

Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Korso1 799 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
9,9 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
10,1 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
765–890 €
Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta15/20

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €Korso 1 799 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani19/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Korso 28 250 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet19/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Korso 40 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat17/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Korso 22 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet17/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Korso 17 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet20/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Korso 24 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto29/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Korso 30 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys11/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Korso 14 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko18/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Korso 75,3 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista.

KorsoVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Asukkaiden pääasiallinen toiminta jakautuu lähes samoin kuin Vantaalla: työllisiä on 46 %.

  • Korso46 %19 %16 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset46 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
14 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,1
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
36,8 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

59 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Korso59 %40 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto59 %
  • Vuokra-asunto40 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnot jakautuvat kerrostalojen (50 %) ja pientalojen (50 %) kesken. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (75,3 m² ja 68,8 m²).

  • Korso50 %50 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot50 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot50 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 24 % lapsiperheitä.

KorsoVantaa

  • Yksinasuvat41 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet24 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita50 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
75,3 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
9 390
Kesämökit
7

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 30 % aikuisista, vähemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Korso29 %35 %21 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon29 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto35 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Korso18 %60 %22 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 250 €
vuodessa, noin 2 354 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
42 453 €
vuodessa, noin 3 538 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
30 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 3 198 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (24 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (10 %).

Suurimmat toimialat

KorsoVantaa

  • Rakentaminen24 %, Vantaa 10 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut22 %, Vantaa 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa15 %, Vantaa 18 %
  • Koulutus10 %, Vantaa 4 %
  • Kuljetus ja varastointi6 %, Vantaa 16 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Vantaa 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 198
Työpaikkoja asukasta kohden
0,18
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Korso27 %73 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus27 %
  • Palvelut73 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 1 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKorsoVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).